Не секрет, що вентиляція у приватному будинку через стіну – далеко не найкращий варіант вентиляційної системи. Проте бризери, клапани притоку та стінові рекуператори займають велику частину ринку.
Свою частку вони завоювали завдяки ціновій доступності (бюджетніше за припливний клапан — тільки відкрите вікно) та можливості встановлення, коли ремонт повністю готовий. Якщо у вашій стіні можна просвердлити отвір діаметром 100-200 мм, ви можете встановити рекуператор або бризер.
Які є варіанти цього типу вентиляції? Поговоримо про це у статті.
Які проблеми вирішує стінова вентиляція
Почнемо з того, що вентиляція через стіну з установкою побутового стінового рекуператора забезпечує припливно-витяжну вентиляцію з рекуперацією, що само по собі непогано.
Бризери та припливні клапани можуть лише подавати повітря з вулиці. Вони ставляться в «чисті зони» (вітальні, спальні, кабінети), а в «брудні» (санвузли, кухні, гардероби) встановлюються дво- / тришвидкісні вентилятори або вентилятори з інтервальним включенням, для забезпечення постійного повітрообміну на 30-60 кубометрів та підвищеної роботою за запитом.
Які проблеми вирішує вентиляція у приватному будинку через стіну?
- Стінову вентиляцію можна встановити в повністю готовому будинку із завершеним ремонтом. Немає потреби змінювати конструктив, прокладати вентканали — вона встановлюється на зовнішній стіні, яка стикається з вулицею.
- Ви розв'язуєте проблему повітрообміну — ці пристрої забезпечують приплив повітря (рекуператори — також витяжку).
- Підвищується якість повітря – завдяки надходженню свіжого потоку та виведенню відпрацьованого, знижується рівень вмісту CO2, але з певними обмеженнями по робочій зоні.
- Витяжка у приватному будинку через стіну дозволяє видалити вологу та запахи.
- Бризери та рекуператори забезпечують фільтрацію повітря.
- Завдяки побутовим рекуператорам заощаджується енергія.
Докладніше механізми роботи згаданих пристроїв ми розглянемо далі.
Принцип роботи вентиляції через стіну
Якщо розглядати в цілому як облаштована припливно-витяжна система вентиляції на вулицю, то всі агрегати встановлюються в стіну. Свердляться отвори – 100-200 мм, але їхня точна кількість та діаметр залежать від типу пристрою.
Після цього відбувається інтеграція, тобто безпосередньо встановлення агрегату. Обов'язково потрібно підведення електрики, оскільки всі активні пристрої мають у своєму конструктиві вентилятор, який примусово подає або витягає повітря. Управління стіновою вентиляцією може бути ручним або автоматичним.
Важливий момент при встановленні: ви повинні розуміти, що повітря надходитиме з боку стіни з рекуператором, клапаном або бризером. Якщо поряд з ним знаходиться парковка, димохід, компостна яма, вольєр з твариною або хлів — фільтр пристрою не допоможе позбутися неприємних запахів і небезпечних газів.
Фільтри треба вчасно змінювати. Регламент заміни вказує виробник, або сам пристрій має оповіщення про необхідність заміни фільтра.
Розрахунок вентиляції у стіні будинку
Існує два основні способи розрахунку продуктивності вентиляції.
- Якщо площі досить великі, а людей небагато — повітрообмін має бути не менше 0,7 раза на годину. Наприклад, приміщення площею 23 м2 з висотою стель 2,8 м має об'єм 64,4 м3. Припустимо, що в ньому проживає одна людина. Помножуємо обсяг приміщення на 0,7 і визначаємо, що нам необхідно близько 45 кубометрів повітря. Стільки кубів відпрацьованого повітря потрібно виводити.
- Якщо самі приміщення невеликі або в них буде багато людей, необхідна продуктивність розраховується з урахуванням ДБН. Відповідно до будівельних норм на одну особу, 15 кубів — мінімальна витрата повітря, 25 кубометрів — оптимальна, 36 кубометрів — для підвищеного комфорту.
Таким чином, пристрій потрібно вибирати з урахуванням продуктивності та площі.
Також потрібно пам'ятати, що система вентиляції має бути в балансі.
Якщо ми встановлюємо бризер на 60 кубів на подачі – його має врівноважувати витяжний вентилятор з такою самою продуктивністю.
Для побутових стінових рекуператорів важливо створити циркуляцію повітря у необхідному об’ємі для конкретного приміщення чи кількості людей у ньому.
Побутовий рекуператор OLIMPIA SPLENDID Sitali SF 150 S1 має продуктивність до 60 кубів на годину та п'ять швидкостей (працюють від 20, 30, 40, 50 до свого максимуму на подачу та забір повітря). Встановлюючи такий рекуператор, ми можемо розраховувати на максимальний повітрообмін 30 кубів на годину. Це релевантно для всіх стінових рекуператорів, тому що вони можуть працювати одночасно тільки на забір або тільки на подачу, тому й потрібно ділити їхню продуктивність на два.
Обладнання для вентиляції через стіну
Розглянемо основні види обладнання вентиляції через стіну.
Припливні клапани
За принципом роботи та можливостями припливний клапан можна порівняти з відкритою кватиркою або іншою природною вентиляцією. У стіні, або частіше у вікні, для його встановлення робиться плоский, круглий або квадратний отвір, через який і надходить повітря. Припливний клапан може мати фільтр, але це зустрічається не у всіх моделей.
Головний недолік — клапани не мають фізичного управління чи контролю за роботою, тобто вони або відкриті, або закриті, управління виконується вручну користувачем. Крім того, жодної рекуперації немає — енергія втрачається даремно.
Підсумовуючи, можемо констатувати, що така вентиляція — пережиток минулого, і ми не можемо її рекомендувати. Клапани допустимі хіба що в тому випадку, якщо встановлення стінного рекуператора фізично неможливе.
Витяжні вентилятори
Як ми вже зазначали, система повітрообміну має бути в балансі. Є приплив повітря – має бути витяжка, і витяжні вентилятори – це частина цієї системи.
Наприклад, якщо встановлені припливні клапани або бризери, про які йтиметься далі, можемо поставити побутовий витяжний вентилятор з постійною витратою або інтервальним включенням. Така витяжка через стіну надвір створює розрідження, завдяки якому може працювати припливний пристрій. Звичайно ж, цю функцію може виконувати звичайний димохід, але тоді про жодний, навіть віддалений контроль протоку мови йти не може.
Бризери
Бризери — це той випадок, коли назва торгової марки дала назву всім подібним продуктам. Свого часу вони з'явилися на пострадянському просторі та здобули певну популярність.
Бризер — це той же припливний клапан, але з регулюванням продуктивності.
У стіні свердлиться отвір, зовні його прикриває решітка. Для нормальної циркуляції потрібно передбачити встановлення бризерів у таких місцях, щоб повітря мало максимальне поширення для його забору через вентилятор або витяжний канал.
«Плюси» бризерів (порівняно з клапанами):
- непогана фільтрація (часто це фільтри G4 і навіть F7);
- регуляція продуктивності роботи;
- іноді у бризер є опція підігріву повітря ТЕНом.
«Мінус» цього пристрою — відсутність рекуперації.
Рекуператори
Існує великий перелік моделей різних виробників побутових рекуператорів, ви можете встановлювати та використовувати варіанти різної потужності та з різним типом управління.
Як і вся вентиляція, про яку ми говоримо, рекуператори встановлюються на зовнішній стіні. Вихід вентиляції через стіну в такому випадку — звичайна решітка або накладка з нержавіючої сталі. Внутрішня частина візуально нагадує вентилятор витяжки у санвузлах.
Рекуператор має у своїй конструкції вентилятор (тому для нього необхідне підведення електрики), усередині корпусу — рекуператор (найчастіше керамічний) а також фільтри та датчики, залежно від моделі.
Принцип роботи пристрою є наступним.
Вентилятор створює циркуляцію і поперемінно працює на приплив та витяжку. У діапазоні 30-60 секунд відбувається подача повітря з вулиці, на заданій швидкості, після тієї ж швидкості — витяжка. Рекуператор під час забору нагрівається, під час подачі — віддає тепло повітря, що надходить.
Відсоток рекуперації складно порахувати та спрогнозувати. Він залежить від частоти перемикань, зовнішньої температури та досягає максимуму, коли рекуператор перемикається з викиду повітря на приплив. Виробники стверджують, що рекуперація знаходиться в діапазоні від 73% до 94%, але, швидше за все, значення все ж таки прагне до нижньої межі.
Якщо встановити кілька стінових рекуператорів, вони можуть направляти повітря в різні боки, створюючи перемішування. Вони здатні працювати у групах, створюючи цілу екосистему. Наприклад, у чотирьох приміщеннях у квартирі чи будинку ви можете встановити чотири рекуператори. Два працюватимуть на подачу, водночас два — на забір. Після цього вони обмінюються завданнями, таким чином створюючи переміщення або перемішування повітря.
У рекуператорів обов'язково є фільтри, ручне або автоматичне керування (за вологістю, СО2 або заздалегідь запрограмованим графіком).
Попри те, що це рішення краще за бризери або клапани, стіновий рекуператор для дома — це компроміс. Через своє розташування та рівень продуктивності ці пристрої все одно не можуть створити повноцінну рециркуляцію повітря.
Найчастіше при виборі рекуператора неможливо створити оптимальні умови, вийдуть лише мінімально комфортні умови зі збереженням візуальної естетики.
Якщо ремонт повністю готовий і нічого в будівлі міняти не можна, рекуператор може бути виходом із ситуації.
Який спосіб вентиляції через стіну вибрати
Якщо ремонт у процесі – радимо встановлювати децентралізовану чи централізовану вентиляцію, наприклад, від Meltem чи Jablotron.
Якщо в ремонті нічого змінити не можна — можна вибрати побутові рекуператори, які забезпечать вентиляцію та збереження енергії.
У цілому зараз, будь-який з перелічених варіантів (навіть найпростіший) має власну аудиторію і проєкт, у якому може бути ефективним.
У будь-якому випадку ми рекомендуємо робити вибір тільки після консультації фахівців. Телефонуйте — допоможемо вибрати найкращу систему для ваших потреб.
Облаштування вентиляції через стіну у ванній кімнаті
Санвузли відносяться до «брудних» зон, з яких обов'язково потрібно виводити вологе повітря та запахи. Для витяжної вентиляції у ванні через стіну ставляться вентилятори — осьові (наприклад, OLIMPIA SPLENDID SITALI SFE 100) або відцентрові (наприклад, Meltem VARIO-II продуктивністю 30, 60 або 100 кубів і великим переліком додаткових функцій).
При виборі моделі з постійною витратою або інтервальним включенням для витяжки в стіні, з санвузла можна створити постійну циркуляцію повітря, передбачивши приплив через клапан або бризер.
Відзначимо важливий момент: осьові вентилятори мають низький поріг подолання місцевого опору. Довжина трубопроводу та вигини труб впливають на їхню продуктивність.
Для великих або багатоповерхових будинків найкращі відцентрові вентилятори у ванній. Вони зберігають високу продуктивність за високого місцевого опору.
Для осьових вентиляторів опір 25 Па означає мінус 50% продуктивності. За 50 Па вони майже не працюють. Водночас опір 75-100 Па для відцентрових – це мінус 10-15% продуктивності.
Монтаж вентиляції через стіну на кухні
Стінові рекуператори та бризери можна встановити як у житлових приміщеннях, так і на кухнях
Однак, не забувайте, що кухня вважається «брудною» зоною – звідси потрібно забирати повітря. Під час приготування їжі необхідно виводити запахи, дим, вологу. Жоден побутовий рекуператор чи витяжний вентилятор із цим не впораються.
Єдине правильне рішення – встановлення витяжки. Продуктивність витяжок – до 1000 кубів (тоді як вентиляторів – до 50 кубів).
Правильна вентиляція котельні через стіну
Котельні також належать до «брудних» зон. Але в залежності від типу теплового обладнання тут може здійснюватися як подача, так і забір повітря.
Наприклад, у котельнях із твердопаливним або газовим котлом подача повітря просто необхідна для забезпечення процесу горіння.
А якщо в приміщенні знаходиться електрокотел або, що правильніше на сьогодні, тепловий насос — звідси можна, і навіть потрібно забирати повітря з надлишками тепла, передаючи їх на рекуператор, тим самим підвищуючи ККД пристрою.
Поширені питання
Яку схему вентиляції вибрати – через стіну чи дах?
Схема залежить від конструктиву. Вентиляція в приватному будинку через стіну – це найчастіше синергія притоку через стіну та витяжки через витяжний вентилятор у димоході.
Як зробити вентиляцію через стіну у каркасному будинку?
Якщо в цегляному або монолітному будинку просто свердлиться стіна і ставиться пристрій — у каркасному дещо складніше.
У дерево або каркас потрібно встановити закладну із заліза, сталі, пластику або іншого матеріалу, який забезпечить збереження внутрішньої частини рекуператора.
Найчастіше виробники дають рекомендацію щодо встановлення додаткових елементів залежно від конструктиву.