
Опалення в квартирі

Центральне опалення передбачає отримання тепла від теплоелектроцентралі або котелень. Таке рішення не надто комфортне з кількох причин:
- Залежність від графіка. Рішення про включення та вимкнення опалення приймається на державному рівні, тому мешканці часто мерзнуть у міжсезонний період через пізнє включення та раннє відключення тепла.
- Обмеження можливості регулювання параметрів. Мешканці не можуть самостійно впливати на джерело тепла. Тому регулювання мікроклімату в приміщенні зводиться лише до опції додаткового нагріву за умови встановлення термоголовок на радіатори.
- Тепловтрати. Через велику відстань, що розділяє ТЕЦ і споживача, в процесі втрачається частина температури, при цьому оплата цих втрат рівномірно розподіляється між споживачами.
- Ризик раптових відключень у холодний період. При аваріях в центральній системі ви можете залишитися без опалення в невідповідний момент.
Звичайно, всі ці недоліки центрального опалення негативно впливають на комфорт проживання. Вирішити це питання можна, організувавши індивідуальне опалення у квартирі.
На даний момент у власників квартир є кілька варіантів облаштування автономної системи опалення: газові та електрокотли, а також найбільш раціональне рішення – теплові насоси, які стали особливо затребуваними останнім часом.


Автономне опалення у квартирі обирають люди, які не хочуть залежати від комунальних служб. Індивідуальне опалення передбачає систему, в якій тепло виробляє власне обладнання, розміщене безпосередньо у житлі. Переваг монтажу опалення в квартирі безліч:
- Ви можете вмикати та вимикати опалення, коли це необхідно, а також регулювати температуру в джерелі тепла, щоб використання було економним без втрат у комфорті.
- Індивідуальне опалення у квартирі дозволяє заощаджувати гроші на оплату комунальних послуг, якщо конструктив будівлі виконано правильно. Ви платите лише за ресурси, які самостійно витратили.
- Погодозалежна модуляція багатьох сучасних пристроїв дозволить власникам квартири не втручатися в роботу пристрою та не дбати про налаштування. Залежно від вуличної температури система нарощуватиме потужність при зниженні або підвищенні температури за бортом, і в приміщенні буде підтримуватися стабільна температура.
- За умови встановлення засобів підтримки напруги в мережі вам не будуть страшні будь-які аварійні та планові відключення.
Отже, перед тим, як займатися підбором обладнання, необхідно зрозуміти, наскільки приміщення енергоефективне. Енергоефективність забезпечується правильним конструктивом будівлі, який залежить від:
теплоізоляційних матеріалів;
коректно підібраних склопакетів, з урахуванням таких показників, як опір проникненню холоду (R) та сонячного тепла (G).
На правильному конструктиві будівлі буде базуватись вся система опалення. Сучасний енергоефективний будинок пропускає мінімальну кількість холоду до кімнат через стіни, покрівлю та фундамент, а також запобігає тепловтратам. У холодного повітря залишається лише два шляхи влучення всередину будинку: через вікна, які мешканці відкривають для провітрювання, а також через вентканали (за умови відсутності зворотного клапана). При цьому через вентканали утилізується нагріте системою опалення повітря.
Саме тому, щоб уникнути зайвих навантажень на систему опалення, рекомендується передбачити хорошу систему вентиляції, яка дозволить не відкривати вікна, і при цьому забезпечить правильний повітрообмін. Щоб зробити цей процес енергоефективним, потрібно вибрати систему вентиляції з рекуперацією тепла.
Рекуперація – це процес, при якому нагріте системою опалення повітря не викидається на вулицю, а віддає своє тепло потоку, що надходить. Отже, в приміщення надходить тепле свіже повітря і не створюється зайве навантаження на систему опалення. До оптимальних систем можна віднести централізовану вентиляцію від компанії Jablotron або децентралізовану вентиляцію з розведенням димарів від бренду Meltem.
Ці системи передбачають, що повітря з "брудних" зон забирається повітропроводами. З них потік надходить на рекуператор, щоб віддати своє тепло (і вологу, у разі теплообмінника ентальпійного типу) чистому потоку, що надходить в житлові приміщення. Для порівняння, у випадку з іншими типами вентиляції, у “брудних” зонах встановлюються витяжні вентилятори, що викидають тепле повітря надвір.
Ми рекомендуємо забезпечити правильну систему вентиляції. Після цього можна приступати до підбору оптимального джерела тепла, щоб організувати автономне опалення квартири та створити справді економічну систему.
Перед тим, як розглянути все види опалення квартири, відразу слід зазначити, що в енергоефективне приміщення ми рекомендуємо вибрати тепловий насос. Даний вид обладнання є найбільш сучасним, продуктивним та економним. Зверніть увагу на обладнання міжнародно визнаних брендів: італійське Olimpia Splendid або німецьке Stiebel Eltron.
Однак підбір оптимального варіанта завжди відбувається в індивідуальному порядку. Тому, якщо ви хочете організувати індивідуальне опалення квартири на базі газового котла або іншого обладнання, таке рішення також можна реалізувати. Далі ми докладніше розглянемо теплові насоси як найбільш сучасну та раціональну систему, а також коротко поговоримо про інші варіанти, щоб зрозуміти, як краще зробити опалення у квартирі.
.jpg)

Теплові насоси приваблюють вже тим, що здатні забезпечити одразу три системи:
- опалення у холодний період;
- гаряче водопостачання у будь-який із сезонів;
- охолодження у теплий період.
Але відразу слід зазначити, що теплові насоси актуальні лише в енергоефективному приміщенні, при організації системи низькотемпературного опалення – на базі теплої підлоги або низькотемпературних радіаторів. Найправильніше рішення – тепла підлога, вона повинна покривати всю доступну площу квартири. Вона здатна підтримувати комфортну температуру, але не є повноцінною системою опалення, лише компенсує надходження холоду.
Тому систему слід доповнити спеціальним обладнанням – фанкойлами та радіаторами.
Фанкойл – це універсальне рішення, здатне забезпечувати якісне опалення та охолодження повітря шляхом примусової конвекції, працюючи в парі з тепловим насосом.
Такі пристрої бувають:
канальними;
стельовими;
настінними;
підлоговими.
Найбільш оптимальними є підлогові фанкойли, оскільки вони встановлюються під вікнами, як стандартні батареї. А значить холод або тепло, які потрапляють у будинок через склопакети, відразу відсікатимуться повітряною масою, що піднімається від фанкойлу. Відмінним варіантом стануть фанкойли італійського бренду Olimpia Splendid, які відрізняються ефективною роботою та елегантним дизайном.
Для того, щоб правильно підібрати тепловий насос, необхідно розрахувати потужність обладнання, що визначається з теплотехнічного розрахунку. Для цього потрібно розуміти, скільки тепла втрачає квартира. Цей показник залежить від якості встановлених склопакетів, правильного вибору теплоізоляційних матеріалів для всіх огороджувальних конструкцій: стін, покрівлі, перекриттів тощо. Також на енергоефективність квартири впливає встановлена система вентиляції з рекуперацією тепла та якість монтажу системи теплої підлоги.
Важливо відзначити, що повітряний тепловий насос підбирається з урахуванням точки бівалентності – критичної точки, коли ефективність теплового насоса починає знижуватися, що призводить до нераціонального використання обладнання. Як показує практика, повітряний тепловий насос підбирається з урахуванням зовнішньої температури –7℃…–10℃. В той час як середня робоча температура теплового насоса становить –5℃, а середня зовнішня температура в опалювальний період в Україні +6℃. Отже, взимку приблизно 85% часу тепловий насос може працювати на 100% своєї потужності, виконуючи нагрівання гарячої води та функцію опалення, а також охолодження в літній період за допомогою фанкойлів.
Якщо зовнішня температура становить менше -10℃ і тепловий насос не в змозі ефективно виконувати опалення квартири та нагрівання гарячої води, необхідно передбачити допоміжне джерело тепла. Компанія Dbuy використовує теплові насоси з ТЕНом, що допомагає подолати критичні температури, усуваючи потребу додаткового обладнання. Однак якщо цього недостатньо, доведеться передбачити електричний або газовий котел.
Як вже згадувалося, тепла підлога – єдиний правильний варіант при монтажі опалення в квартирі на основі теплового насоса. Для ефективної роботи системи ми рекомендуємо використовувати обладнання з трубами зі зшитого поліетилену. Крок між трубами має становити 15 см.
Слід також зазначити, що низькотемпературне опалення є актуальним не тільки для теплових насосів, але і для іншого обладнання. Теплі підлоги здатні зробити будь-яку систему енергоефективнішою, скоротити ваші витрати на комунальні послуги.
Приємна перевага теплої підлоги – постійний комфорт для стоп. Всім відоме прислів'я: "Тримай ноги в теплі, а голову в холоді". Тому що якщо замерзли ноги, відчуття холоду по всьому тілу буде сильним.


Газові котли здатні виконувати дві важливі функції – опалення та ГВП. Вони поділяються на кілька видів:
атмосферні;
турбовані (заборонені до ввезення з вересня 2022 року);
конденсаційні.
Найбільш ефективним обладнанням є конденсаційний котел. Принцип його роботи ґрунтується на використанні енергії, яка утворюється під час конденсації. Працює це так:
- Камера згоряння має спеціальну конструкцію і, на відміну від котлів іншого типу, не викидає відпрацьоване повітря у димар, а проганяє його зовнішньою частиною камери згоряння.
- Через різницю температури газу і зворотного потоку в камері згоряння утворюється конденсат, який передає приховане тепло вологи при переході з газоподібного стану в рідке.
- Конструкція камери дозволяє абсорбувати цю енергію та передати її зворотному потоку. Газовий пальник забезпечує залишкове нагрівання, весь процес циклічний. Умовою рясного виділення конденсату є подача в 50-55°C і зворотна подача 30-35°C на котлі, а сам конденсат зливається в дренаж. Таким чином, ККД конденсаційного котла в порівнянні з іншими може бути навіть вище 100%, але за фактом досягає близько 96%.
Слід зазначити, що конденсаційний котел має погодозалежну модуляцію, що також підвищує ефективність обладнання. Пристрій розуміє, з якою потужністю йому необхідно працювати, залежно від погоди на вулиці. Модуляція котла може досягати 1:17, тобто автоматика налаштовує котел під мінімальні умови теплопродуктивності.
Автономне опалення квартири на базі конденсаційного котла також потребує використання теплої підлоги для максимальної ефективності.
Набагато меншим попитом користуються атмосферні котли – пристрої з відкритою камерою згоряння. Установка такого обладнання передбачає наявність димаря з гарною природною тягою, а також приплив свіжого повітря в приміщення, оскільки для горіння потрібен кисень. До того ж у таких котлах відсутня погодозалежна модуляція. Та модуляція, яка передбачена, працює у співвідношенні 1:3, і котел постійно вмикається та вимикається. Тому це невідповідний варіант провести опалення у квартирі.
Турбовані котли наділені закритою камерою згоряння та коаксіальною трубою. Такий агрегат безпечніший за атмосферний, проте все ще рідко використовується для автономного опалення в квартирі – ціна експлуатації не надто вигідна через низьку ефективність та високі тепловтрати.
Також необхідно зазначити, що газові котли бувають одноконтурними та двоконтурними. Одноконтурні пристрої можуть забезпечити лише опалення, оскільки не мають другого теплообмінника для ГВП. Тому в такій системі варто передбачити бойлер, електричний чи опосередкований (від котла). Одноконтурні котли мають триходовий клапан. Він перемикатиметься або на теплоподачу, або на бойлер. Одноконтурні котли – найкращий варіант, а двоконтурні вважаються застарілим рішенням.
У двоконтурних котлах є невеликий теплообмінник для ГВП з витратою 9-12 л/м при дельті в 25-30 градусів. Цього недостатньо для двох і більше споживачів, на відміну від варіанта комбінації одноконтурного котла з бойлером. Двоконтурний котел хоч і дешевший, але, на жаль, змушує йти на компроміси у питанні комфорту.
Пам'ятайте, що у разі опалення газовим котлом будь-якого типу, необхідна подача газу до будинку, проєкт та дозвіл від газового господарства, а димарі мають проходити інспекцію як мінімум один раз на рік, згідно із законом України.
.jpg)

Влаштування системи опалення в квартирі на базі електричного котла є досить поширеним варіантом. Принцип роботи обладнання простий:
ТЕН в котлі постійно нагріває воду, що циркулює;
нагріта вода надходить на опалювальний контур або бак гарячого водопостачання;
вода з контуру, остигаючи, повертається у котел.
Електрокотел споживатиме тим більше електроенергії, чим нижча температура на вулиці. Як і інші варіанти опалення для квартири, електричний котел дуже ефективно працює при стовідсотковому покритті приміщення теплими підлогами. З ними додатково потрібно використовувати радіатори, адже тепла підлога прогрівається до температури +24-26 ° С, і для ефективного опалення приміщення їй потрібна допомога додаткового обладнання. Щоб організувати подачу води різної температури до радіаторів та теплої підлоги, слід встановити насосні групи.
Автономне опалення електрокотлом має значні недоліки:
- Як згадувалося вище, електрокотел має низький COP. Як правило, 1 кВт електроенергії він може перетворити на 0.9 кВт тепла. Отже коефіцієнт корисної дії такого обладнання невеликий.
- Не всі багатоквартирні будинки розраховані на таке велике споживання електроенергії. Тому необхідно переконатися, чи достатньо кВт надходить на квартиру, чи вистачить їх для роботи електрокотла.
Втім, і переваги використання електрокотла є. Серед них – можливість регулювати температуру по кімнатах, погодозалежна модуляція, відсутність продуктів згоряння, як у випадку з газовим котлом. Також перевагою можна назвати часову модуляцію. Вона дозволяє подавати різне опалення у певні часові проміжки. Тому, якщо ви звикли спати в прохолоді, можна знизити інтенсивність опалення вночі, і підвищити до ранку, коли потрібно вилазити з-під теплої ковдри.
Електрокотли, як правило, мають потужність від 4 до 28 кВт, тому вибір оптимальної моделі залежить від тепловтрат.