У сучасному світі все більше людей віддають перевагу панорамним вікнам для свого будинку і квартири. Такі вікна, безумовно, є відмінним дизайнерським рішенням, яке створює відчуття простору в приміщенні. Однак, коли йдеться про реалізацію системи опалення квартири з панорамними вікнами, слід враховувати кілька особливостей, які ми розглянемо в цій статті.
Особливості опалення приміщення з панорамними вікнами
Опалення приміщення з панорамними вікнами має свої особливості, адже склопакет у цьому випадку займає всю площу від стелі до підлоги, і розмістити настінні радіатори/фанкойли на стіні під вікном неможливо.
Крім цього, варто враховувати, що розмір вікна безпосередньо впливає на кількість тепловтрат. Таким чином, у приміщеннях з панорамними вікнами тепловтрати значно вищі, тому вкрай важливо правильно підібрати опалювальні прилади, що ефективно перекриватимуть холодонадходження.
У цьому контексті найкращим варіантом будуть внутрішньопідлогові конвектори, оскільки вони мають найбільш ефективну схему розподілу тепла. За законами фізики, тепле повітря спрямовується вгору, і внутрішньопідлогові конвектори, використовуючи цей принцип, створюють теплову завісу, забезпечуючи рівномірне прогрівання всієї поверхні вікна.
Як правильно опалювати квартиру з вікнами в підлогу?
Для того, щоб правильно опалити квартиру з вікнами в підлогу, необхідно скласти проєкт опалювальної системи, який включає кілька етапів:
- Проведення теплотехнічного розрахунку. Такий розрахунок допоможе визначити, скільки кВт теплової енергії необхідно для компенсації тепловтрат у приміщенні. Теплотехнічний розрахунок – це головний документ для правильного проєктування опалення.
- Підбір обладнання. На цьому етапі підбирається джерело тепла (котел, тепловий насос) і опалювальні прилади (радіатори, тепла підлога з фанкойлами, внутрішньопідлогові конвектори).
- Створення креслень. Креслення можуть містити аксонометричні схеми, 3D-моделі, варіанти розміщення/підключення обладнання та інше.
- Складання специфікації. У такому документі вказуються дані про використовуване обладнання: його кількість, бренд і модель.
Таким чином, поетапно, можна реалізувати ефективну систему опалення для приміщення з панорамними вікнами.
Які опалювальні установки підходять для панорамних вікон
Опалити приміщення з панорамними вікнами – непросте завдання. У такому разі вам підійдуть далеко не всі розподільники, тому доводиться шукати оптимальні варіанти опалювальних приладів. Далі ми розглянемо всі можливі варіанти, які підійдуть для обігріву панорамного вікна.
Внутрішньопідлоговий конвектор
Внутрішньопідлоговий конвектор – це, простіше кажучи, радіатор прихованого монтажу. Він встановлюється у внутрішньопідлоговий простір на етапі підготовки до укладання плитки, паркету, ламінату тощо. Конструкцію внутрішньопідлогового конвектора декорують спеціальною решіткою, яку встановлюють урівень із підлоговим покриттям.
Внутрішньопідлогові конвектори бувають з примусовою і природною конвекцією (з вентилятором і без).
Конвектор із природною конвекцією (без вентилятора) не здатний повноцінно опалити кімнату через обмеження за потужністю.
Пристрої з природною конвекцією можна придбати для системи опалення, де роль основного теплорозподільника відіграють теплі підлоги. Внутрішньопідлоговий конвектор у цьому разі компенсуватиме холодонадходження через вікна, а теплі підлоги – створюватимуть комфортні умови всередині приміщення.
В якості основних розподільників тепла ми рекомендуємо вибирати конвектори з примусовою конвекцією. У їхній конструкції передбачено вентилятори, які посилюють циркуляцію повітря і роблять опалення ефективнішим.
Разом з цим, внутрішньопідлогові конвектори:
- Економлять цінний простір у приміщенні.
- Працюють з низькотемпературними системами, забезпечуючи економічне опалення.
- Мають мінімалістичний і універсальний дизайн.
- Створюють теплову завісу, яка ефективно перекриває холодонадходження.
- Не перекривають вид з вікна.
- Можуть бути різних розмірів (ширини/довжини).
Внутрішньопідлогові конвектори з вентилятором здатні працювати також у режимі холоду (у разі поєднання з тепловим насосом або чиллером).
Серед недоліків внутрішньопідлогових конвекторів можна виділити:
- Складний монтаж, що вимагає попереднього проєктування і залучення грамотних фахівців.
- Необхідність певної глибини підлоги (в середньому – 8 сантиметрів).
Однак, внутрішньопідлогові конвектори – це, все ж таки, найкращий варіант для опалення квартири з панорамними вікнами. Серед внутрішньопідлогових конвекторів ми рекомендуємо пристрої від чеського виробника BOKI. Бренд пропонує широкий вибір продукції високої якості за доступними цінами.
Теплі підлоги
На сьогоднішній день система теплих підлог – це одне з найкращих рішень для реалізації економічної системи опалення, в тому числі для квартир з панорамними вікнами. Переваги системи включають в себе:
- Підвищений рівень комфорту. Температура поверхні підлоги становить 24-26°С. Це оптимальні і найкомфортніші показники.
- Економічність. Система теплих підлог – це низькотемпературна система, яка апріорі споживає невелику кількість електроенергії.
- Рівномірний обігрів. Зважаючи на особливості розташування теплих підлог і їхнього принципу роботи, така система рівномірно випромінює теплову енергію, створюючи комфортні умови в кожному куточку будинку.
Разом з цим, теплі підлоги можуть бути інтегровані як з тепловим насосом, так і з електричним/конденсаційним котлом.
Однак, як і всі системи, теплі підлоги мають кілька недоліків:
- Монтаж. Монтаж системи теплих підлог здійснюється тільки на етапі підготовки до укладання підлоги.
- Вартість. Ціни на систему теплих підлог, включно з самим обладнанням і його монтажем, значні.
- Інерційність. У періоди різких перепадів температур, система теплих підлог не здатна швидко нагріти приміщення. У такому разі може знадобитися встановлення додаткових обігрівачів (фанкойлів, внутрішньопідлогових конвекторів, які, до того ж, зможуть перекривати холодонадходження від вікон.
Однак те, що теплі підлоги є інертною системою, є водночас і перевагою - у разі аварійного вимкнення опалення вони довго охолоджуватимуться, зберігаючи тепло в приміщенні.
Фанкойли
Фанкойл - це елемент систем опалення та кондиціонування, в якому передача тепла/холоду повітрю здійснюється за допомогою циркуляції теплоносія. Джерелом тепла/холоду для фанкойлів можуть бути теплові насоси або чиллери.
Для опалення квартири з панорамними вікнами підійдуть два типи фанкойлів:
- Канальні. Встановлення таких фанкойлів здійснюється в підвісну стелю. Розмістивши повітророзподільний елемент над панорамним вікном, можна створити теплову завісу і перекрити холодонадходження. Однак під час монтажу таких фанкойлів потрібен опуск стель.
- Підлогові. Підлогові фанкойли розміщуються на підлозі, тому не надто підходять для встановлення біля панорамних вікон - вони займають досить багато місця і перекривають вид з вікна.
Загальні переваги фанкойлів:
- Енергоефективність.
- Висока ефективність опалення/охолодження.
- Екологічність.
- Просте обслуговування.
Настінний фанкойл являє собою ефективне та економічне рішення для опалення/охолодження приміщень різного типу.
Вертикальні радіатори
На сьогодні багато хто вибирає вертикальні радіатори для обігріву панорамних вікон, але таке рішення має недолік: радіатори обігрівають тільки бічні зони, а для мінімізації холодонадходжень необхідно рівномірно обігрівати всю площу склопакета.
Проте переваги вертикальних радіаторів включають:
- великий вибір моделей;
- порівняно низьку ціну монтажу;
- ефективну тепловіддачу, незважаючи на невеликі розміри;
- можливість використання такого приладу як основного або додаткового джерела тепла.
Однак недоліки куди істотніші:
- вертикальний радіатор не здатний якісно і рівномірно обігріти всю поверхню панорамного вікна, особливо великої площі;
- для встановлення вертикального радіатора необхідне вільне місце на стіні;
- ціна такого типу радіаторів на порядок вища, ніж інших.
Вертикальні радіатори для обігріву панорамних вікон - не найкраще рішення, оскільки їхнє тепло розподіляється нерівномірно.
Низькі радіатори
Низькі радіатори – це горизонтальні батареї, які встановлюються на стіну або, в разі панорамних вікон, розміщуються на підлозі. Такі радіатори, незважаючи на свою невелику висоту, все одно перекриватимуть частину склопакета і псуватимуть його зовнішній вигляд. Переваги низьких радіаторів полягають у тому, що вони:
- мають більш доступну ціну і недорогий монтаж, порівняно з іншими теплорозподільниками;
- мають безліч варіантів підключення (знизу, збоку, по діагоналі, сідлоподібне).
Проте, є і недоліки:
- низькі радіатори займають багато місця;
- не обігрівають самий низ віконної конструкції;
- дешевші за ціною моделі низьких радіаторів часто менш привабливі;
- для ефективного обігріву доводиться вибирати більш габаритні моделі приладів.
Цей тип обігрівачів також не найкращий для обігріву панорамних вікон, якщо ви прагнете зберегти естетику приміщення й ефективно перекрити холодонадходження від вікон.
Плінтусні конвектори
Плінтусні конвектори – це відносно новий тип пристроїв на ринку. Такі конвектори малоефективні і часто використовуються разом з теплими підлогами, виконуючи ту саму функцію, що і пасивні внутрішньопідлогові конвектори. Однак вони не перекривають панорамне вікно, зберігаючи його естетику. Серед переваг плінтусних конвекторів також варто відзначити:
- компактність конструкції.
- стильний зовнішній вигляд.
Недоліки таких конвекторів включають:
- високу ціну;
- обмежену потужність;
- необхідність залучення фахівців до підключення та монтажу.
Плінтусні конвектори хоч і мають естетично привабливий вигляд, проте їхньої потужності не завжди достатньо для ефективного обігріву панорамних вікон.
Як правильно підібрати радіатори і конвектори для панорамних вікон
Вибір радіаторів здійснюється виходячи з теплотехнічного розрахунку. А ось при виборі внутрішньопідлогових конвекторів також варто врахувати кілька моментів:
- Температура теплоносія.
Що нижча температура теплоносія, то більший розмір конвектора потрібен для забезпечення необхідної кількості тепла і, відповідно, для ефективного перекриття холодонадходжень.
Здебільшого всі низькотемпературні пристрої підбирають під температуру теплоносія 50/30℃ (подача/обратка). Такі значення вважаються оптимальними для низькотемпературних систем.
- Шумові характеристики.
Підбір внутрішньопідлогового конвектора за шумовими характеристиками здійснюється з урахуванням конкретних норм для приміщення, де розміщуватимуться пристрої (наприклад, рівень шуму в спальні не повинен перевищувати 32 дБ, а у вітальні – 44-45 дБ). Внутрішньопідлогові конвектори з природною конвекцією працюють дуже тихо, тому можна не звертати увагу на їхні шумові характеристики. У випадку з примусовими внутрішньопідлоговими конвекторами, гучність їхньої роботи залежить від швидкості вентиляторів. Що більша швидкість, то голосніше працює конвектор. Загалом ми рекомендуємо обирати конвектор більшого розміру, здатний працювати за вкрай низьких зовнішніх температур (-22℃), щоб основну частину часу пристрій працював на низьких швидкостях, що дасть змогу йому не шуміти.
- За розмірами.
Вибір внутрішньопідлогового конвектора за розміром здійснюється з урахуванням розмірів вікна, приміщення і, також, за теплотехнічним розрахунком.
Довжина внутрішньопідлогового конвектора в середньому має становити 80% від ширини вікна в приміщенні. При цьому висота конвекторів може варіюватися в діапазоні від 80 до 170 мм, і тут працює принцип: чим більша висота/довжина конвектора, тим вища його продуктивність.
FAQ
Як зробити опалення з панорамними вікнами?
Для реалізації опалювальної системи в приміщенні з панорамними вікнами слід провести теплотехнічний розрахунок і підібрати відповідне обладнання. Ми рекомендуємо звернутися до наших кваліфікованих фахівців компанії DBUY за допомогою в розрахунках і підборі опалювальної техніки.
Чи можна не ставити батарею під вікном?
У випадку з панорамними вікнами саме батарею під вікном на стіні встановити і не вийде. Ви можете вибрати альтернативні системи опалення: вертикальні радіатори, внутрішньопідлогові конвектори тощо. Але головна умова – необхідно забезпечити рівномірний обігрів вікон, щоб уникнути утворення конденсату і появи протягів у приміщенні.
Як обігріти панорамні вікна в приватному будинку?
Існує два оптимальних варіанти обігріву панорамних вікон у приватному будинку. Серед них:
- Внутрішньопідлогові конвектори з примусовою конвекцією, які не тільки рівномірно обігрівають склопакет, а й ефективно опалюють приміщення.
- Внутрішньопідлогові конвектори з природною конвекцією. Цей варіант ідеально підходить для одночасної роботи з системою теплих підлог, за наявності в приміщенні панорамних вікон. Поки теплі підлоги опалюватимуть кімнати, конвектори присікатимуть холодонадходження від вікон.
Внутрішньопідлогові конвектори, на сьогоднішній день, є найкращим рішенням для опалення будинків і квартир з панорамними вікнами.