Кухня має право називатися так, якщо там є плита, а де є плита – має бути витяжка. При цьому в деяких людей все одно виникають запитання: «Чи справді не обійтися без витяжки? А якщо на кухні стоїть не газова, а електроплита?
Розберімося, чи потрібна витяжка на кухню.
Для чого взагалі потрібна витяжка
Попри те, що відповідь на це запитання може бути очевидною, поговоримо про функції, які виконує витяжка.
Очищення повітря
Найперше завдання витяжної вентиляції в будь-якій кімнаті (не тільки на кухні) — це виведення забрудненого повітря з приміщення.
У приміщенні, де перебувають люди, виробляється CO₂, тоді як людині потрібне повітря з O₂. Накопичення вуглекислого газу до показників вище 1000 ppm негативно впливає на самопочуття та працездатність.
Під час приготування їжі на кухні крім CO₂ виділяються дим та гар. Якщо встановлено газову плиту, то ще й продукти горіння газу, які в певній концентрації небезпечні. Також слід пам'ятати, що гаряча газова плита, електроплита чи інша кухонна техніка виділяє тепло, а іноді ще й пару. Це неминуче впливає на температуру на кухні, і без витяжки вона ризикує перетворитися на сауну.
Все це потрібно виводити, причому без зволікання. Саме тому для очищення повітря витяжку включають, як тільки їжа починає готуватися.
Ще один «супутник» кухні – це запахи. При жарінні (особливо у фритюрі) і запіканні вони виділяються особливо інтенсивно, оскільки відбувається карамелізація харчових продуктів (простіше кажучи, продукти «горять»). Також сильним виділенням запахів супроводжується приготування риби, багатьох овочів (таких, як цибуля та часник), випічки. І тут вже справа смаку, але багато людей накопичення таких ароматів сприймають вкрай негативно, аж до погіршення самопочуття.
А ще запахи мають властивість «осідати» на меблях, кухонному начинні, техніці, шторах, поверхнях тощо. Тобто, навіть якщо ви не будете якийсь час готувати, кухня все одно «зберігатиме» запах попередніх обідів та вечерь.
Вихід один — забезпечити таку витяжку, яка виконає ефективне очищення повітря і позбавить ваше приміщення будь-яких небажаних ароматів.
Захист від жиру меблів, підлоги, стін
На кухні ви не тільки кип'ятитимете воду. Приготування страв з використанням олії або тваринного жиру практично завжди супроводжується розбризкуванням жирних крапель.
Якщо не буде витяжки – жир осяде на кухонних шафах, стільцях, підлозі, стінах та інших поверхнях. Та й одяг, в якому ви готуватимете, відразу забрудниться. Тому повітря з частинками жиру потрібно миттєво забирати із приміщення витяжкою.
У чому різниця витяжок для газових та електричних плит
Існує хибна думка, що для газової плити потрібна дуже потужна витяжка, тоді як для електроплитки витяжна система може бути слабшою. Чи так це? Чи є відмінності залежно від типу кухонної техніки?
Проєктувальники при розрахунках беруть до уваги кількість конфорок, електроприладів, кількість людей у приміщенні. Розрахунок повітрообміну ведеться з урахуванням будівельних та санітарно-технічних норм. Така змінна, як газ чи електрика, на кухні – вторинна.
І, звичайно ж, для газової плитки з однією конфоркою потрібна витяжка значно меншої потужності, ніж для електроплити з великою поверхнею смаження і кількома конфорками.
Чи можна не використовувати витяжку на кухні з електроплитою?
Відповідь на це питання досить проста: так, можна, якщо ви не користуватиметеся електроплитою.
Або якщо ви готові прийняти всі негативні наслідки відсутності витяжки – накопичення CO₂, диму, гару, запахів, підвищення температури, дискомфорт для людей тощо.
Який тип витяжки кращий для електроплити
Відповімо на це питання відразу — для електроплити (як і для газової печі) краща будь-яка витяжка з прямим викидом у вентиляційний канал. Далі розглянемо це докладніше.
Принцип роботи проточних моделей
Так звані «проточні» моделі – це витяжки прямого викиду до вентканалу. Це означає, що все забруднене повітря забирається зонтом і викидається прямісінько в повітропровід. Саме так працює більшість систем вентиляції на кухні, однак у них є одна серйозна вада. З приміщень виводиться нагріте та вологе повітря, а значить, у ньому багато енергії, яку можна зняти та повторно використати.
Тим часом таке рішення має альтернативу від брендів Jablotron і Faber.
Кілька слів про Jablotron. Ця компанія відома у світі як виробник побутової вентиляції зі змінною витратою повітря. Суть такої вентиляції полягає в тому, що повітря посилено подається тільки в ті зони, де підвищується рівень CO₂ (у традиційніших системах витрати постійні, попри те, є люди в кімнаті чи ні).
Jablotron у колаборації з Faber розробила максимально енергоефективне рішення для кухонь.
Витяжка Jablotron й Faber — це теж витяжка прямого викиду, але брудне повітря йде через систему вентиляції та через рекуперацію. Рекуператор здатний «знімати» теплову енергію брудного теплого повітря і направляти її для підігріву холодного потоку.
Як це працює?
- Витяжки Faber інтегруються у вентиляцію Jablotron. Двигун вентустановки також є двигуном витяжного зонта.
- Витяжка виконує свою звичайну роботу — забирає гаряче повітря, пару, частинки жиру під час приготування. Вона не викидає повітря у вентиляційний канал, а транспортує на рекуператор установки.
- Ключову роль у процесі виконує чіп Boost Button, розташований у витяжці. Він активується під час приготування, сигналізуючи таким чином вентиляційній установці, що потрібно виводити повітря.
- Установка закриває всі VAV-клапани забору повітря, направляючи максимальну потужність на витяжку над електроплитою або газовою плитою.
Клапани подачі повітря також отримують вказівку працювати більше – так система забезпечує баланс повітрообміну.
Підсумуємо.
Розробка Jablotron + Faber:
- забезпечує баланс припливної та витяжної систем, завдяки автоматизованому відкриття клапанів притоку та витяжки;
- ефективно видаляє із приміщення забруднене повітря, запахи, вологу, оскільки у момент приготування саме робота витяжки для системи у пріоритеті;
- є енергоефективним рішенням, адже тепло та волога від варильної поверхні не одразу викидаються на вулицю, а спочатку передаються через рекуператор.
Всі ці переваги забезпечують не тільки високий рівень комфорту, але й економію, оскільки ви можете заощаджувати на підігріві повітря, що надходить.
Відзначимо також різноманітність модельного ряду Faber. Ці витяжки відмінно підходять для різних типів монтажу та різних інтер'єрів.
Принцип роботи рециркуляційних моделей
Рециркуляція повітря — це багаторазове, повне або часткове повернення повітряних мас до приміщення. Приклад рециркуляційного обладнання — звичайний кондиціонер, який «переганяє» повітря в кімнаті, багаторазово охолоджуючи ту саму масу.
У рециркуляційній витяжці повітря рухається по колу, як і в кондиціонері.
Витяжка забирає його, очищає вугільним фільтром і віддає назад у приміщення. При цьому очищення системою вугільних фільтрів не може бути ефективним — жар, пил і запахи все одно повторно потрапляють у приміщення.
Такий різновид витяжних систем може застосовуватися тільки в будинку, де люди нічого не готують, максимум — розігрівають бутерброд у мікрохвильовій печі.
Вердикт простий – рециркуляційні моделі не справляються з очищенням повітря. Їхні фільтри — не панацея від забруднень та запахів. Брудне повітря повинне виводитися з приміщення.
Компанія Dbuy допоможе вибрати правильний варіант витяжки
Витяжка на кухні відіграє важливу роль у створенні комфорту для мешканців будинку чи квартири. Саме від витяжної системи вентиляції залежить, чи захочете ви багато готувати, збиратися на кухні та проводити там час із сім'єю чи гостями.
Помилки в проєктуванні та виборі витяжки для кухні з електроплитою дорого коштують. Необачне рішення встановити першу витяжку, що попалася, або зовсім відмова від витяжки зазвичай переглядається в майбутньому.
Компанія DBUY рекомендує одразу звертатися до фахівців та купувати якісне енергоефективне обладнання. Наш лідер, який обходить всіх суперників, — витяжка спільної розробки Jablotron і Faber. Це енергоефективне рішення для будинку, що забезпечує найвищий комфорт.