Припливно-витяжна установка (ПВУ) – це елемент системи вентиляції, який організовує надходження свіжого повітря до приміщення та одночасно видаляє відпрацьоване повітря. ПВУ встановлюють у різних типах приміщень, включно з житловими будинками, офісами, виробничими приміщеннями тощо. У цій статті ми розглянемо критерії вибору припливно-витяжної вентиляції з рекуператором і без нього.
Які завдання вирішує припливно-витяжна установка
Основне завдання припливно-витяжної установки – відведення забрудненого і подача свіжого повітря в приміщення. Теплим повітря буде в разі, якщо такі системи оснащені попереднім нагрівачем або, правильніше за все, рекуператором. Серед завдань, які вирішує ПВУ, можна також відзначити:
- Запобігання утворенню цвілі через підвищену вологість або застій повітря.
- Контроль концентрації CO2 у повітрі та забезпечення нормативних умов у приміщенні.
- Припливно-витяжна вентиляція дає можливість не відчиняти вікна, що дозволяє уникнути сторонніх шумів і запахів (за наявності вугільного фільтра), які надходять з вулиці.
ПВУ працює за принципом циркуляції повітря в приміщенні. Вона складається з вентилятора, фільтрів, ТЕНу або рекуператора (опціонально) і повітропроводів, які розподіляють повітряні потоки, згідно з вимогами або технічним завданням.
Ключові критерії під час вибору припливно-витяжної установки
Під час вибору припливно-витяжної установки для побутових потреб необхідно враховувати кілька ключових критеріїв. Якщо розглядати питання продуктивності, то вона має відповідати площі приміщення і кількості людей у ньому.
У житлових кімнатах повітрообмін має бути не менше 0.7 крат на годину. Для забезпечення мінімальної вентиляції в заміському будинку або іншому приміщенні, необхідно оновлювати 45 кубометрів повітря на годину. Важливо враховувати, що ці показники – це мінімальні вимоги для житлової кімнати, ванної та туалету. Для кухонь існують окремі норми і вимоги, а в промислових приміщеннях, наприклад, у фарбувальних цехах або оранжереях, нормативний повітрообмін може досягати 40-50 крат. Щоб підтримувати комфортні умови для дорослих людей, оптимальний рівень повітрообміну має бути в діапазоні від 15 до 36 м3/год, а також важливо підтримувати оптимальний рівень ppm у повітрі.
Для економії енергії та коштів краще вибирати ПВУ з рекуператором. Він дає змогу зберігати більшу частину енергії в приміщенні та знижувати експлуатаційні витрати. Якщо припливно-витяжна установка не оснащена рекуператором, то рекомендуємо встановити попередній нагрівач, потужність якого розраховується індивідуально. Але його робота тягне за собою високі експлуатаційні витрати.
Продуктивність ПВУ
Загалом припливно-витяжні пристрої мають різну продуктивність, починаючи від 20 до 60 м3/год повітря для стінових рекуператорів Olimpia Splendid Sitali SF 150 S1, а також до 100 м3/год для систем Meltem M-WRG I/II поколінь.
Dbuy пропонує ПВУ від чеського виробника Jablotron, із системою VAV-клапанів (зі змінною подачею повітря), які можуть досягати продуктивності від 350 до 450 м3/год. Крім того, вони можуть підключатися до системи каскадом, що передбачає встановлення двох або більше установок залежно від фактичної потреби на об'єкті.
Статичний тиск
Кожна установка має свої фізичні обмеження як за кількістю повітря, яке вона може обробляти, так і за місцевим опором повітря в самій системі. Місцевий опір для системи створюють самі повітропроводи, переходи, кути, дифузори, фільтри і все, що стоїть на етапі установки і до робочої зони. Залежно від кількості вигинів і довжини повітропроводів зростають показники опору. Мета будь-якої проєктно-монтажної організації – це створення системи з мінімальним опором, щоб не порушувати продуктивність самої установки. Грамотний підхід до проєктування дасть змогу досягти більш високих результатів, ніж передбачено виробниками в номінальних характеристиках.
Тип нагрівача повітря
Типи нагрівальних елементів для ПВУ включають у себе рекуператор, а також електричний і водяний пре- і постнагрівачі.
Рекуператор – це пристрій у припливно-витяжній вентиляції, який дає змогу нагрівати припливне повітря завдяки витяжному, не допускаючи їхнього змішування або мінімізуючи його. Головною перевагою такої технології є її енергоефективність, оскільки вона дозволяє створювати комфортний клімат у приміщенні, зберігаючи енергію. Однак у разі зниження температури та високої вологості може утворитися конденсація, а за низьких температур – замерзання рекуператора та погіршення показників вентиляції, що в кінцевому підсумку може призвести до зупинки роботи системи.
У більшості систем встановлюють попередній нагрівач, проте інженери компанії Jablotron розрахували навантаження на рекуператор і встановили постнагрівач, потужність якого становить 350 Вт для об'єму повітря в 350-450 м3. Це суттєво менше, ніж в установках компаній-конкурентів, які за таких самих об'ємів використовують попередні нагрівачі потужністю близько 2 кВт. Для малопотужних систем із продуктивністю до 100 м3 нагрівач не потрібен.
Потужність нагрівача
Існують складні формули для розрахунку з урахуванням безлічі чинників, однак за приблизного підрахунку для приміщення об'ємом 450 кубометрів із зовнішньою температурою -15°C і внутрішньою після попереднього нагріву до 18°C знадобиться щонайменше 5 кВт потужності, при цьому необхідний додатковий запас потужності. Тому ми наполегливо рекомендуємо використовувати припливно-витяжну систему з рекуперацією, щоб знизити потужність попереднього нагрівача й експлуатаційні витрати.
Під час підбору припливно-витяжної установки важливо враховувати, що її продуктивність має бути на 30% вищою за необхідну для забезпечення ефективної роботи. Оскільки всі виробники вказують максимальний показник продуктивності, вибирайте моделі потужністю 195-200 м³/год, щоб отримати повітрообмін на рівні 150 м³/год. Це також дасть змогу уникнути перевантаження та пошкодження вентиляційної установки.
Наша компанія пропонує встановлення постнагрівача в систему від компанії Jablotron, яка скорочує споживання електроенергії до 580-670 Вт з урахуванням постангревателя, і зберігає продуктивність на рівні 350-450 м³/год.
Рівень шуму
Розміри, продуктивність і тип установки можуть значно впливати на рівень шуму. Але майже всі виробники вентиляторів на сьогоднішній день використовують EC-двигуни з можливістю зміни швидкості і намагаються якісно шумоізолювати систему. Для житлових приміщень особливо важливо враховувати шумові характеристики під час первинного проєктування та встановлення ПВУ, щоб шум не порушував комфорт мешканців. Якщо ви хочете зрозуміти, як вибрати припливно-витяжну установку згідно з рівнем шуму, вам може допомогти така табличка:
дБа | Показник | Порівняння показника із рівнем шуму в побуті |
---|---|---|
10 | майже не чути | шелест листя |
20 | ледве чути | шепіт |
30 | тихо | норма для житлових приміщень уночі |
40 | досить чути | норма для житлових приміщень вдень |
50 | добре чути | норма для офісних приміщень класу A |
60 | чітко чути | норма для офісних приміщень інших класів |
70 | шумно | гучна розмова |
Особливості монтажу установки
Якщо ремонт уже закінчено, то ми рекомендуємо встановлювати стінові побутові рекуператори. Для цього потрібно зробити отвори під рекуператор із зовнішнього боку будівлі та підключити його.
Якщо ремонт ще не завершено, то ми рекомендуємо децентралізовані або централізовані установки до 100 м3 Meltem або до 450 м3 Jablotron. Для їхнього монтажу необхідно прокласти повітропроводи, які надалі будуть приховані під стелею. У цьому випадку важливо передбачити наявність ревізійних люків для обслуговування системи.
Додаткові параметри для вибору ПВУ
Вибір ПВУ є важливим кроком при облаштуванні комфортного клімату в приміщенні. Крім основних характеристик, існує низка додаткових параметрів, які необхідно враховувати під час вибору ПВУ. Нижче ми розглянемо ці параметри і з'ясуємо, як вони можуть вплинути на роботу та ефективність установки.
Фільтри тонкого очищення повітря
Для рекуператорів, включно зі стіновими моделями, необхідне встановлення двох фільтрів з обох боків. Їхнє завдання полягає в захисті рекуператора від забруднення, а також в очищенні повітря для комфорту користувача.
Припливно-витяжні установки Meltem першого покоління оснащені фільтрами G4 на притоці та витяжці. Установки другого покоління оснащені фільтром грубого очищення G4 на витяжці, а на притоці - фільтром тонкого очищення F7, здатним вловлювати дрібні частинки пилу й алергени. Опціонально, обидва покоління можна комплектувати фільтрами F7, а також фільтрами з активованим вугіллям, що очищає повітря від запахів.
У системі Jablotron Futura М і Futura L вже встановлено два фільтри F7 класу, а також опціонально доступні вугільні фільтри для захисту від запахів. Елементи, що фільтрують, потребують заміни не рідше ніж один раз на півроку або залежно від інтенсивності використання установки, яка повідомить про необхідність заміни.
Наявність рекуператора
На сьогодні ПВУ без рекуператора можна вважати застарілим рішенням. Незважаючи на це, у таких систем є право на існування у випадках, коли необхідно забезпечити тільки циркуляцію та обмін повітря в приміщенні. Однак рекуперація стає логічним розвитком припливно-витяжних систем загалом. Хоча ПВУ можуть постачатися без рекуператора, більшість готових рішень мають його у своїй конструкції.
Енергоефективність установки
Ефективність установки залежить від кількох параметрів, а саме: продуктивності, типу рекуператора та умов експлуатації (внутрішня/зовнішня температура і вологість). Рекуператори стінового типу для побутового використання можуть досягати 72 - 94% рекуперації, а установки від компанії Meltem - до 92%. Однак, чим менша швидкість роботи установки, тим вища її рекуперація.
Тому рекомендується обирати установку після точного розрахунку співвідношення площі приміщення та кількості людей, які перебувають у ньому, щоб знайти оптимальне рішення.
Можливість кондиціонування повітря
Стандартні припливно-витяжні установки не здатні кондиціонувати повітря без попереднього нагрівача, канального кондиціонера/фанкойла. Однак, компанія Jablotron пропонує модуль теплового насоса CoolBreeze для своїх ПВУ, який може забезпечити додатковий обігрів до 3-5 кВт і кондиціонування 3-4 кВт. Таке рішення здатне забезпечувати не тільки свіже повітря, а й тепло/холод. У нашому регіоні це не вважається повноцінною заміною кондиціонування, але система CoolBreeze дає змогу задовольнити потреби з опалення та охолодження в міжсезоння, поки не ввімкнуті основні джерела тепла/холоду.
Можливості керування системою
Управління установкою може бути ручним або автоматичним. При ручному управлінні можна вибрати швидкість роботи і продуктивність, ґрунтуючись на особистих уподобаннях. Тоді як продуктивність ПВУ в автоматичному режимі залежить від закладених у програму налаштувань, як-от графік роботи, рівень CO2 або вологості. У цьому разі система самостійно досягає високих показників за якістю повітря.
Майже всі установки можуть бути інтегровані в розумний будинок за допомогою протоколу MODBUS, зберігаючи при цьому свою логіку роботи і налаштування, задані виробником.
Переваги припливно-витяжних установок для вентиляції
Очевидною перевагою ПВУ є подача свіжого повітря, яке забезпечує комфортні умови для роботи і життя, запобігає застою повітря, допомагає уникнути появи цвілі і проблем зі здоров'ям. Якщо використовується ПВУ з рекуперацією, то це сприяє суттєвій економії на експлуатаційних витратах для опалення та охолодження вашого будинку або квартири. Ми рекомендуємо використовувати ПВУ з рекуперацією, щоб зберігати енергію і знижувати експлуатаційні витрати.
Часті запитання
Яку припливно-витяжну установку вибрати в квартиру і приватний будинок?
Якщо приміщення перебуває на стадії завершеного ремонту і внесення великих змін у конструкцію неможливе, ми рекомендуємо використовувати стінові рекуператори, такі як Olimpia Splendid Sitali SF 150 S1.
У разі часткового завершення ремонту і за наявності можливості вносити зміни в конструкцію, ми рекомендуємо розглянути встановлення припливно-витяжної системи з рекуперацією від компанії Meltem. Це може бути як децентралізована, так і централізована система з можливістю використання стандартного або опціонального режиму ентальпії.
Для приміщень на етапі проєктування ми пропонуємо найкращі моделі припливно-витяжних установок:
- Meltem для квартир і будинків площею до 50 м² або 100 м², у разі встановлення декількох ПВУ.
- Jablotron Futura M\L для площ від 100 до 250 м².
Обидві установки Jablotron Futura регулюють подачу повітря за допомогою VAV-клапанів.
Які припливно-витяжні установки найнадійніші?
Усі припливно-витяжні установки потребують обслуговування і своєчасної заміни фільтрів, і тільки в цьому разі установка прослужить тривалий термін.
Ми даємо рекомендації в підборі оптимального варіанту для кожного проєкту. Припливно-витяжні установки від найкращих виробників у нашому інтернет-магазині представлені з офіційними гарантіями від 1 до 3 років.
Який параметр найважливіший при виборі ПВУ?
Під час вибору припливно-витяжної вентиляції важливо визначити її завдання. Якщо необхідна тільки вентиляція приміщення, то важливим критерієм є коефіцієнт обміну повітря (оптимальний показник дорівнює 0.7 крат).
У разі вимог високої якості повітря в приміщенні, наприклад, оптимального рівня CO2, ppm тощо, то важливим параметром буде його відповідність заданим вимогам.