Актуальність відмови від природного газу як джерела тепла зростає. Це стосується всього світу, але в Україні, мабуть, не залишилося жодної людини, яка б не замислювалася про альтернативні способи опалення.
Як опалити будинок без газу? Які варіанти обігріву – найпросунутіші, економніші та ефективніші?
Поговоримо про це у статті.
Що потрібно врахувати при виборі опалення для будинку
Жоден спосіб опалення не буде ідеальним для всіх будинків. Вибираючи, як обігріти будинок без газу, варто враховувати низку параметрів.
- Конструктив будинку. Чим краще утеплений будинок — тим менше ви витрачатимете на експлуатації опалювального пристрою. Крім того, вам буде потрібен менш потужний (як правило, це означає дешевший) прилад.
- Площа приміщення. Площа безпосередньо впливає на вибір варіанта обігріву. Якщо йдеться про дуже великий дім, одного електрокотла або повітряного теплового насоса може бути недостатньо. Для невеликого приміщення, де ви буваєте нерегулярно, можливо, достатньо навіть конвектора.
- Доступність ресурсу. Наприклад, немає сенсу ставити твердопаливний котел, якщо ви не зможете перед опалювальним сезоном знайти достатню кількість дров/вугілля. Якщо для вашого домоволодіння обмежена виділена кількість електроенергії — далеко не всі способи опалення електрикою вам підходять.
- Бюджет. Звісно, вартість різних варіантів опалення впливатиме на вибір. Однак, ми радимо звертати увагу не тільки на первинні витрати, але й на витрати на експлуатацію. Порівнюйте, скільки коштує різне обладнання протягом певного відрізка часу, і, можливо, висока ціна на старті вже не лякатиме вас.
- Сервіс. Питання можливості проведення та вартості сервісного обслуговування потрібно також собі ставити, оскільки вибір більш енергоефективного, інноваційного обладнання передбачає критичну необхідність у своєчасному сервісі.
Варіанти опалення приватного будинку без газу
Розглянемо основні способи, як опалювати будинок без газу.
Тепловий насос
Тепловий насос — це найсучасніша, найефективніша та найбільш економічна при експлуатації альтернатива газовому опаленню. Він може без проблем замінити газове опалення за наявності якісного конструктиву.
Принцип роботи насоса ґрунтується на можливості відбирати низькопотенційну енергію у повітря, ґрунту чи води. ТН найбільш ефективні при низькотемпературній системі тепла з теплими підлогами та стінами, фанкойлами для охолодження. При цьому якщо не можна реконструювати високотемпературну систему з радіаторами, все одно ви можете підібрати тепловий насос для приватного будинку — окремо взяті моделі можуть підтримувати високу температуру подачі 65°C і навіть 75°C, які необхідні при критично низьких зовнішніх температурах, але решту часу така подача не буде потрібна, а значить, енергія буде економитися.
ТН завжди має використовуватись як основне джерело тепла, приготування ГВП, а також охолодження, що сильно скоротить термін окупності та збільшить його SCOP (середньорічний коефіцієнт ефективності).
Для будинків площею трохи понад 200-250 м2 встановлюється повітряний насос. Один з його недоліків — більшість таких ТН є низькоефективними при температурі нижче -20°C. Тому, можливо, доведеться передбачити альтернативне джерело опалення, якщо конструктив будинку має слабкі місця, система опалення високотемпературна, а зовнішня температура може опускатися нижче за вищевказані -20°C. SCOP у таких насосів нижче, ніж у ґрунтових та водяних аналогів, оскільки перепади температури повітря ззовні впливатимуть на роботу насоса.
Водяні та ґрунтові насоси можна встановити тільки якщо у вас є доступне джерело води (краще — річка) або незабудована ділянка землі. Ці агрегати більш потужні та мають більший SCOP, оскільки температура ґрунту та води стабільна протягом року. Вони призначені для великих площ від 250 м2 і більше. На менші площі установка геотермального опалення чи водяного насоса не має економічного сенсу. Будинок просто не потребуватиме енергії, яку здатен дати насос.
Ще раз уточнимо, що тепловий насос розумно використовувати не тільки на обігрів, але й для гарячого водопостачання та охолодження за допомогою фанкойлів. Виконуючи всі ці функції, ТН максимально швидко окупатиметься.
Твердопаливний котел
Безумовно, твердопаливний котел — це одна з відповідей на питання, як опалити будинок без газу. Водночас радимо виважено приймати рішення про його покупку, і ось чому.
- Для роботи твердопаливного котла потрібна хороша деревина. На ринку вона є (питання у ціні), але перед встановленням такого обладнання потрібно переконатися, що у вас не буде проблем із її покупкою.
- Для дров необхідно обладнати сухе сховище. Тримати їх на вулиці, накривши плівкою, можна, але тоді й чистити камеру котла доведеться набагато частіше.
- Твердопаливний котел працює на процесі горіння, робочі температури у системі досить високі. Тому пам'ятайте, що проєкт потрібно розробляти так, щоб забезпечити безпеку експлуатації такого котла.
- Також важливим є своєчасний сервіс, а саме чищення топки котла, оскільки накип і зола сильно погіршують продуктивність обладнанн. Нагар, зола, смоли з деревини або клей з пеллети впливають на продуктивність і ККД котла.
- Обов'язковий аксесуар твердопаливного котла – буферна ємність. Котел горітиме без зупинки. Навіть якщо система нагрілася, і тепла більше не потрібно, зупинити його не вийде. Тепло потрібно буде накопичувати та далі розподіляти за необхідності.
- Котел вимагає часу та сил: купити дрова, привезти, розкласти, за необхідності нарубати, почистити та завантажити топку – і так по колу. Відпустка взимку повинна припускати наявність людини, яка топитиме котел, поки вас немає, інакше будинок замерзне.
Електричний котел
Часто, коли розглядають опалення будинку без газу, першим згадують електрокотел. Він справді може замінити газовий.
Електричне опалення працює у повному діапазоні температур – від 35-40℃ до 80-90℃. При цьому важливо обов'язково передбачити необхідну потужність по кіловатах (не нижче тієї, яка вказана на котлі) і відповідну мережу (найчастіше трифазну).
Зверніться до фахівців — вони встановлять, яка електрична потужність виділена для цього домоволодіння, і зроблять теплотехнічний розрахунок. Це допоможе підібрати потрібний котел.
Врахуйте, що за споживанням електрокотел — це найдорожчий варіант, але при цьому простий і швидкий в установці, а також бюджетний на першому етапі.
Геліосистеми
Говорячи про геліосистеми, маються на увазі сонячні колектори. Вони бувають вакуумними, плоскими та можуть мати суміжний конструктив.
Їх принцип роботи полягає в тому, що колектор поглинає енергію сонця і передає її на теплообмінник або буферну ємність. Згодом тепло розподіляється на потреби будинку. Тобто, плюс у тому, що ми можемо отримувати практично безплатну сонячну енергію. Проблема цих систем є передбачуваною: тепло є тоді, коли є сонце, але якщо воно не світить — тепла ви не отримаєте.
В Україні практика показала, що реалізація опалення на основі геліосистем фізично неможлива. Тепло будинку потрібно цілий день, особливо увечері, коли температура падає. Протягом дня ми не встигаємо нагромадити достатньо тепла для опалення.
А ще влітку у таких систем великий надлишок енергії, який просто нікуди подіти. Тому треба або передбачити перерозподіл енергії, або погодитися з тим, що фреон у них постійно кипить, що швидко приведе його в непридатність.
Варто згадати, що пил або опале листя можуть змиватися опадами, а ось сніг на ефективніших вакуумних колекторах затримується, тому його потрібно чистити, що при даховому розміщенні може бути складно і дорого, а головне – небезпечно.
Тому геліосистеми в Україні найчастіше використовуються для підтримки гарячого водопостачання.
Геліосистеми — не альтернатива газу для опалення будинку взимку. В Україні вони не замінять ані газовий котел, ані будь-який інший опалювальний прилад.
Використання біопалива
Власне біопаливо — не опалювальна система. Але варіантом системи опалення будинку без газу може бути прилад, який працює з певним типом палива – нафтою, торфом, перегноєм тощо. Таке обладнання може замінити газовий котел, якщо провести правильне проєктування, розрахунок та встановлення. Обслуговування цих агрегатів також специфічне. Ще потрібно передбачити умови для зберігання біопалива та забезпечити умови його безпечного транспортування.
Найчастіше це рішення є актуальним для виробництв, промислових об'єктів. Для житла використовується дуже рідко.
Система опалення на біопаливі може закривати потреби у теплі та замінити газовий котел.
Найекономічніше опалення без використання газу
Спочатку поговоримо про вартість самого обладнання та його встановлення.
Найпростішим і найдешевшим варіантом буде електричний котел — він навіть дешевший за газовий.
Другий за вартістю – твердопаливний котел, найдорожчий – тепловий насос. Але якщо враховувати окреме приміщення для топкової твердопаливного котла, зберігання дров/вугілля, чищення і, можливо, вартість послуг робітника, загальна ціна легко зрівняється з тепловим насосом. Від типу ТН залежить ціна встановлення — скажімо, встановлення геотермального супроводжується бурінням, і може коштувати стільки ж, чи навіть більше, ніж сам насос.
Геліосистема, яку в наших широтах не можна розглядати як альтернативу газу, коштує приблизно як система із твердопаливним котлом.
Вартість біопаливних систем є суто індивідуальною, рідко таке рішення можна назвати бюджетним – швидше, ситуативним або вимушеним.
А тепер поговоримо про економію у процесі експлуатації. Зрозуміло, найдешевшим буде тепловий насос. Електрокотел споживає щонайменше в 3,5 раза більше електроенергії, ніж ТН.
Дрова — ресурс, який може будь-якої миті стати проблемним. Непередбачувана вартість, можливі проблеми з доступністю. Схожі проблеми можуть бути у біопалива.
Ця інформація повинна спонукати до роздумів про те, що дешеве обладнання може не виправдати очікування під час експлуатації. Робіть розрахунки, радьтеся із фахівцями та думайте на перспективу. Якщо в пріоритеті опалення, охолодження, ГВП, контроль та адаптація системи за внутрішньою та зовнішньою температурою, віддалений доступ та безпека – вашим вибором має стати тепловий насос, що поєднує всі ці можливості в одному пристрої.
Яку альтернативу газовому опаленню вибрати
Якщо ви не обмежені у бюджеті та можете дозволити обладнати низькотемпературну систему опалення – рекомендуємо теплові насоси. Для дачних будинків площею до 250 м2 встановлюються повітряні ТН, тобто будь-який «повітряник», підібраний за потужністю, – непоганий спосіб опалення котеджу без газу.
Для великих заміських будинків вони можуть ставитися каскадом, але якщо у вас є вільна земля або водойма поруч — можна розрахувати встановлення геотермальних або водяних насосів.
Якщо через низку причин теплові насоси не розглядаються, рекомендуємо електричні котли.
Поширені питання
Чим дешевше опалювати будинок, якщо немає газу?
Чим опалити будинок, якщо немає газу, дешево та ефективно? Все залежить від доступності ресурсів.
Наприклад, якщо у вас є доступ до дешевих дров і місце для їх зберігання — можна вибрати твердопаливний котел. Але оскільки це рідкісний випадок, краще вибрати електрику як ресурс.
Тепловий насос споживає у 3,5 раза менше електроенергії, ніж електрокотел. При цьому додаткового втручання від користувача для роботи ТН не потрібно. Також вона абсолютно безпечна, оскільки жодних процесів горіння у системі не відбувається (на відміну від твердопаливного котла).
Як заощадити на опаленні приватного будинку без використання газу?
Є клієнти, які проводять багато часу в пошуку кращого способу опалення, коли немає газу. Як зробити економну та ефективну систему?
Перше правило – користуйтеся послугами проєктувальників. Це дозволить мінімізувати помилки та витрати під час реалізації проєкту. Ви розумітимете кошторис і зможете вибрати доступну систему для вашого випадку.
Ще один спосіб заощадити — вкладатися в конструктив будинку. Утеплені стіни, покрівля, фундамент, гарні вікна дозволяють суттєво скоротити витрати на будь-які енергоресурси. Також варто передбачити припливно-витяжну систему із рекуперацією, яка забезпечить збереження енергії.
Найбільш економічним опалювальним приладом залишається тепловий насос. Однак для його встановлення потрібно розраховувати низькотемпературну систему з теплими підлогами, стінами та фанкойлами, інакше великої економії не вийде.
Як опалювати дерев'яний будинок без використання газу?
Як і будь-який інший. Будь-яке правильно спроєктоване рішення підійде для дерев'яного котеджу.
Мабуть, виняток лише один — твердопаливний котел. Його робота заснована на процесах горіння, і це небезпечніше рішення для дерев'яного будинку.