Вентиляція у квартирі
Для чого потрібна вентиляція квартири
Важливо звернути увагу на:
матеріал, з якого споруджено будинок (цегла, бетонні блоки, панелі, брус тощо);
використані утеплювачі, вікна;
теплоізоляційні матеріали, які застосували під час будівництва будинку
площу квартири клієнта.
Все вищесказане дає можливість зрозуміти, чи можна дати будинку статус енергоефективного житла і яка вентиляція підійде за технічними параметрами.
Механічна вентиляція квартири повинна забезпечувати повітрообмін, підтримувати технологічні та санітарні норми (кількість CO2 у складі повітря, температуру та вологість).
Система вентиляції в квартирі працює за принципом: подача повітря в "чисті" зони (спальні, вітальня), а також утилізація відпрацьованого повітря, неприємних запахів та зайвої вологи із "брудних" зон (санвузол, ванна кімната, гардероб, кухня).
Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла
- Децентралізована
Децентралізована система вентиляції ー це примусова вентиляція, яка забезпечує подачу та забір повітря локально у тій кімнаті, де вона встановлена.
Побутові рекуператори – обладнання, що забезпечує децентралізовану припливно-витяжну вентиляцію з рекуперацією тепла. Ми рекомендуємо використовувати німецькі побутові рекуператори Meltem або більш бюджетні італійські від бренду Olimpia Splendid.
Рекуперацію тепла забезпечує теплообмінник, який може бути двох типів: пластинчастий та ентальпійний. Пластинчастий рекуператор працює за принципом передачі тепла від повітря, що забирається, припливному.
Завдання ентальпійного полягає в переробці не тільки тепла, але і вологи (вона абсорбується з витяжного повітря і переноситься в сухий подається). Тобто обладнання з ентальпійним рекуператором виступає в ролі пасивного зволоження.
Децентралізована система вентиляції має низку переваг:
- Наявність рекуператора. Це сприяє значному зменшенню витрат на опалення житла.
- Очисні фільтри різного класу від G3 до G7.
Недоліки:
- Місцевий тип системи. Повітря подається локально тільки в тому місці, де розташоване обладнання, а не розповсюджується по всій площі приміщення.
2. Компанія Meltem вигадала унікальне рішення: децентралізовану вентиляцію з розведенням повітроводів. Цей зручний і економічний пристрій може подавати свіже та підігріте повітря, а також забирати брудне. Відрізняється досить високою продуктивністю – 100 м3/год та практично безшумною роботою.
Вентустановки Meltem першого та другого покоління можуть бути оснащені пластинчастим або ентальпійним рекуператором. Також можна підібрати варіанти управління: з датчиком вологості, СО2 та ін.
Переваги:
- Висока енергоефективність, за рахунок технологій обладнання та правильного повітророзподілу. Також ця система витрачає менше енергії на нагрівання повітря.
- Має високу продуктивність та забезпечує комфорт для користувача.
- Компактність. Установка відмінно впишеться в будь-який інтер'єр.
Недоліки:
- Має аеродинаміку повітроводу, через що доводиться знижувати стелю на 12 см. Фахівці DBUY не радять розглядати централізовану систему вентиляції без дизайн-проєкту.
- Вентиляція Meltem із розведенням повітроводів підходить для приміщень площею до 80 кв.м. Для більш просторих квартир, ми рекомендуємо потужніші вентустановки.
Централізована
Ця високоефективна система з функцією рекуперації тепла, тобто його збереження та повторного використання. При централізованій системі забезпечення комфортного рівня кількості СО2 і вологості в повітрі по всій квартирі відбувається за допомогою вентустановки, від якої проводиться мережа повітроводів для припливного і витяжного повітря.
Система припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією тепла має значно більший обсяг повітря, що подається, і вищий ККД (коефіцієнт корисної дії) рекуперації, в діапазоні 90%.
Вентиляційні системи можуть працювати з постійною та зі змінною подачею повітря. Сучасні та енергоефективні установки Stiebel Eltron належать до першого варіанту. Це означає, що прилади подають і забирають стільки повітря, скільки зазначено в налаштуваннях. Змінити ці показники можна, але тільки вручну, або настроївши сценарії певних періодів.
Загалом припливно-витяжні пристрої Stiebel Eltron демонструють високий ККД роботи, а також можуть працювати в досить великих приміщеннях.
Відмінним варіантом централізованої установки є обладнання Jablotron Futura. Це потужні припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла, які забезпечать повноцінний повітрообмін у квартирі. Більш того, Jablotron може забезпечувати подачу повітря позонно завдяки VAV-системі.
Завдяки VAV-клапанам, які контролюють перебування людини у приміщенні, система працює на мінімальних оборотах. Якщо нам треба швидко видалити повітря з “брудних” зон (санвузол, ванна кімната, гардероб), існує інноваційна функція “Boost buttons” (монтуються в клавішу перемикача світла). Вона дає команду "мозкам" системи, що потрібно короткочасно посилити витяжку в одній із "брудних" зон, після чого установка повертається до роботи на мінімальних оборотах.
Також, ця установка має високотехнологічний модуль CoolBreeze. Він являє собою тепловий насос з теплообмінником і забезпечує нагрівання або охолодження свіжого повітря, що подається в приміщення.
У літній період модуль CoolBreeze забезпечить:
- Охолодження та зниження рівня вологості чистого повітря, що усуне теплонадходження через систему вентиляції та допоможе підтримувати комфортну температуру в приміщенні.
- Низьке енергоспоживання за високої ефективності охолодження та осушення свіжого повітря.
Установка Jablotron унікальна своїми інноваційними розробками, автономною роботою, а також простим керуванням через мобільний додаток MyJablotron. Ця система вентиляції зі змінною подачею повітря забезпечить комфортний мікроклімат за низького споживання енергії.
Переваги:
- Висока ефективність при низькій витраті електроенергії
- Контроль якості повітря позонно
- Автоматизована робота системи
- Функція "Boost buttons"
- Фільтрування повітря. Наявність фільтра дозволяє очищати повітря, що надходить, від різного роду забруднень
- Рекуперація тепла та вологи
- Найкраще рішення для квартир з площею від 100 м²
Недоліки:
- Необхідність виділити місце. Зазвичай установку приховують у гардеробах, шафах-купе.
Проєктування та монтаж системи вентиляції потрібно виконати на стадії будівництва
Вентиляція в окремих приміщеннях квартири
Вентиляція кухні
Вентиляція на кухні необхідна, без неї неприємні запахи, гази та пара поширюватимуться по інших кімнатах. Також без правильної витяжки над варильною поверхнею, висока ймовірність осаду жиру на меблі, кахель, поверхні, побутову техніку тощо.
Ідеальним рішенням системи вентиляції для кухні є колаборація Jablotron із кухонними витяжками Faber. Вони розробили унікальні витяжки, які можуть інтегруватися у систему вентиляції Jablotron із VAV-клапанами.
Витяжка Faber оснащена фільтрами високої якості:
фільтр з жироуловлювачем;
фільтр G4 ー може затримувати частинки до 3 мкм.
Система працює наступним чином: при активації витяжки на кухні система автоматично закриває клапани в “брудних” зонах і посилено подає свіже повітря в “чисті”. Таким чином запахи не поширюються по квартирі та забезпечується баланс припливного та витяжного повітря.
Також ця система може повторно використовувати тепле повітря від гарячої поверхні замість того, щоб утилізувати його на вулицю. Це значно знижує навантаження на опалення в холодну пору року.
Вентиляція ванної та санвузла
Санвузол і ванна кімната ー це приміщення з підвищеною вологістю, і якщо не забезпечити їх витяжною вентиляцією, це призведе до появи та розвитку бактерій, цвілі, грибка, псування техніки та дизайну кімнати.
Вентилятори для ванної та санвузла бувають:
стандартні (on/off) ー контроль окремими клавішами для вентилятора або світла;
з таймером затримки вкл/выкл ー починає працювати при включенні світла і продовжує після вимкнення по встановленому раніше таймеру;
з таймером інтервального включення ー автоматичне включення за певним інтервалом часу;
з датчиком контролю вологості ー можна встановити потрібний рівень вологості і прилад буде працювати доки не досягне заданої норми.
Рекомендоване обладнання: для цих приміщень важливий забір вологого та брудного повітря. З цим завданням найкраще впораються побутові центробіжні вентилятори Meltem та осьові вентилятори Olimpia Splendid. Вони будуть витягувати відпрацьоване та затхле повітря із санвузла та ванної кімнати, захищати приміщення від зайвої вологи та запобігати утворенню цвілі та грибка.
Вентиляція спальні
Вентиляція в так званих “чистих” зонах потрібна так само, як й у “брудних”. Спальня ー це місце, де людина щодня проводить мінімум сім годин. Якщо повітря в цьому приміщенні брудне або надто вологе, під ризик потрапляє не тільки фізичне здоров'я, але й стан житла.
Встановивши систему вентиляції в спальню, можна запобігти низці проблем:
сперте повітря;
підвищену вологість;
поганий стан здоров'я (низька працездатність, головний біль, сонливість);
цвіль у кутах спальні;
конденсата на вікнах і багато іншого.
Рекомендоване обладнання: спальня відноситься до приміщень чистих зон, це означає, що сюди необхідно забезпечити подачу чистого повітря. Для цього можна використовувати припливні установки, наприклад брізери. Ми рекомендуємо обладнання від брендів Olimpia Splendid та Meltem.
Однак найкращим рішенням є централізована система вентиляції на базі Jablotron для великих за площею квартир (від 100 м²) та Meltem – для невеликих (до 80 м²).
Вентиляція у вітальні
Вітальня в квартирі ー це місце, де ми збираємося всі сім'єю щовечора, приймаємо гостей або проводимо вечірки. Таким чином, вентиляційна система має бути готовою до того, що під час присутності великої кількості людей потрібно працювати на максимум для підтримки комфортного мікроклімату.
Нагадаємо, що мінімальна кількість повітря на одну особу 15 м³/год, оптимальна – 25 м³/год, з підвищеним комфортом – 36 м³/год. У цьому випадку перевагу варто віддати системі, яка має датчик контролю якості повітря. Якщо в кімнаті буде багато людей, датчик помітить підвищену кількість СО2 і дасть команду системі працювати на максимальних оборотах.
Рішення для охолодження повітря
Існує помилкова думка, що система вентиляції може позбавити клієнта від спеки. Ця система не надає повноцінного рішення для охолодження повітря, проте допомагає частково підтримувати комфортний мікроклімат у приміщенні.
Модуль Jablotron CoolBreeze є рішенням для охолодження повітря. Він працює у колаборації з вентустановкою Jablotron Futura.Такий модуль охолоджує повітряні маси, за рахунок вологи повітря, що виходить. Така система ефективна лише у демісезонні періоди року, коли вночі прохолодно.
Для максимального комфорту спеціалісти DBUY рекомендують використовувати повноцінну систему кондиціювання.