Проектування систем вентиляції
Коли потрібен проєкт вентиляції?
На це запитання можна відповісти одним словом: "Завжди".
Будь-яку будівлю — житлову, нежитлову або комерційну — потрібно проєктувати з системою вентиляції.
Не завжди власники будівлі зобов'язані передбачати вентиляційну систему. Наприклад, для приватних будинків ДБН (державні будівельні норми) мають рекомендаційний характер, і ви самі маєте право вирішувати питання про наявність вентиляції. Але якщо ви хочете забезпечити здорову атмосферу, то питання "проєктувати чи ні" взагалі не повинно стояти на порядку денному.
Компанія Dbuy реалізує різні види вентиляційних систем — далі ми розповімо про кожен варіант докладніше. Ми вважаємо, що будь-який різновид має право на життя, головне, щоб клієнт усвідомлював важливість вентиляції та зробив вибір на її користь.
Як проєктується вентиляція?
Розрахунок потужності обладнання проводиться:
За кількістю людей (тобто, за ймовірною кількістю мешканців, персоналу, клієнтів чи відвідувачів). У цьому випадку необхідно забезпечити надходження такого обсягу свіжого повітря, щоб людям у приміщенні було зручно.
За рівнем CO2. У цьому випадку визначається рівень вмісту вуглекислого газу в повітрі, яке необхідно підтримувати (наприклад, норма для житлового приміщення – до 850 ppm).
За кратністю. Згідно з ДБН, ухвалюється рішення про те, скільки разів оновлювати повітря у замкнутому просторі.
Будь-який варіант допустимий, при виборі можна керуватися нормативною документацією та міркуваннями комфортності.
Склад проєктної документації з вентиляції
До складу проєктної документації входитимуть такі документи:
- Креслення — у пакет входять створення плану вентиляції, докладна схема вентиляційної системи та розрізи вентсистеми.
- Специфікація.
- Завдання для суміжних підрядників.
- Розрахунки, що підтвердять технічну необхідність вибору конкретного обладнання.
Типи вентиляційних систем
Витяжна вентиляція
Витяжна вентиляція призначена для забору відпрацьованого повітря. Вона монтується в зонах, які називають "брудними" — це санвузол, гардероб, комора, кухня. Залежно від потреб встановлюються витяжні вентилятори необхідної потужності.
Вони бувають:
стандартні (вмикаються та вимикаються користувачем);
з таймером (вмикаються, як тільки користувач вмикає світло в кімнаті, а вимикаються через призначений час);
з датчиком вологості (автоматично вмикаються при перевищенні рівня вологи у приміщенні);
двошвидкісні (працюють на мінімальній швидкості постійно, а при увімкненні світла починають роботу на підвищених оборотах);
інтервальні (вмикаються та вимикаються згідно з заданими часовими проміжками).
Витяжні вентилятори бувають двох основних видів: відцентрові (такі пристрої випускає компанія Meltem) та осьові (в асортименті виробника Olimpia Splendid).
Припливна вентиляція
Припливна вентиляція може бути реалізована декількома способами, але всі вони мають суттєві недоліки.
Перший спосіб – встановлення припливного клапана. Для цього у стіні прорізають трубу із термостатичним клапаном. Він пропускає 40-60 кубометрів повітря. За витяжку повітря відповідають двошвидкісні вентилятори чи вентилятори періодичного включення у “брудних” зонах.
Такі вентилятори працюють постійно на мінімальних обертах, розріджуючи повітря.
Переваг у припливного клапану небагато — низька ціна та наявність фільтрів.
Недоліки набагато серйозніші:
потік, що подається, має температуру вуличного повітря, отже потрібно витрачатися на нагрівання або охолодження;
холодний потік зі стіни викликає дискомфорт;
кількість повітря, що подається через клапан, часто недостатнє;
клапан реагує на холод: чим нижча температура, тим менше повітря подається, а при -7℃ і нижче повітря не подається зовсім.
Ще один з варіантів передбачає монтаж спеціальних пристроїв — бризерів, через які подається чисте повітря. Утилізація відпрацьованого повітря у такому разі здійснюється у санвузлах, гардеробах, кухнях, де обов'язково встановлюється витяжна вентиляція.
Бризери оснащені фільтрами, також нагрівальними елементами, і в цілому можуть забезпечити приміщення свіжим повітрям. Це переваги цього цінового сегмента.
Проте є й “мінуси”. Головний із них — вентиляційна система з бризерами неенергоефективна, оскільки нагріте повітря викидається на вулицю.
Припливно-витяжна вентиляція
- Децентралізована припливно-витяжна система
Організація припливно-витяжної вентиляції може бути реалізована двома способами.
При першому варіанті децентралізованої припливно-витяжної вентиляційної системи подача та забір повітря відбуваються локально у кожній кімнаті – окремими побутовими рекуператорами.
Відпрацьоване повітря нагріває чистий повітряний потік, що подається через стінку теплообмінника, тому даний варіант більш енергоефективний, ніж бризер. Але водночас він має купу недоліків, в порівнянні з центральною системою вентиляції або децентралізованою з розведенням повітроводів:
ступеня рекуперації, заявленого виробником, недостатньо для нагрівання повітря у кліматичних умовах України;
високий рівень шуму;
через те, що повітря подається і забирається тим самим приладом, чисте повітря концентрується безпосередньо біля пристрою (на відстані 1 – 1,5 м), а на протилежному кінці кімнати його кількість буде недостатньою.
Переваг децентралізованої припливно-витяжної системи значно менше – відносно бюджетна вартість побутових рекуператорів та можливість встановлення після завершення ремонту. При цьому в санвузлах та інших "брудних" зонах все одно обов'язкове встановлення витяжних вентиляторів. Компанія Dbuy рекомендує звернути увагу на побутовий рекуператор Olimpia Splendid Sitali SF 150 S1 та відцентрові витяжні вентилятори Meltem.
Однак саме собою рішення з децентралізованою вентсистемою популярне, і німецька компанія Meltem удосконалила цю розробку.
Децентралізована система вентиляції з розведенням повітроводів – унікальне, набагато більш ефективне рішення від Meltem.
Він підходить для приміщень до 70 м2. Реалізація рішення можлива завдяки використанню гнучких повітроводів діаметром 75 мм компанії Вентс.
Серед переваг цього варіанта виділимо такі:
- В установках Meltem високоефективні рекуператори — стандартні пластинчасті рекуператори або ентальпійні, що дозволяють повертати тепло і вологу під час рекуперації, забезпечуючи пасивне зволоження.
- Ступінь рекуперації децентралізованої системи висока — до 80%, завдяки великій площі теплообмінника. Ефективно підігріває повітря, коли надворі холодно.
- Проблем з розподілом повітря немає — завдяки розведенню повітря подається в кімнати, а забирається в санвузлах. Усунено нестачу концентрації кисню біля пристрою.
- Наявність датчиків CO2 та вологості.
- Можливість дистанційного керування з гаджетів через програми.
Недоліки такої системи:
габарити обладнання;
може виробляти невеликий обсяг повітря і якісно забезпечувати повітрям приміщення до 70 м2;
відносно висока ціна (але з урахуванням переваг система коштує своїх грошей).
- Центральна припливно-витяжна система
Центральна припливно-витяжна вентиляція передбачає систему повітроводів, одна частина яких подає повітря в "чисті" зони, а інша — забирає у "брудних". Часто вона проєктується згідно з кількістю мешканців. Знаючи, в якій кімнаті скільки людей буде, фахівці підбирають установку, що забезпечує нормативну кількість повітря. Згідно з ДБН, 15 кубів — допустимий показник для однієї людини, 25 — оптимальний, а 36 кубів — варіант для підвищеного комфорту.
Центральна система вентиляції зі змінною витратою повітря від компанії Jablotron — мабуть, найкраще рішення, яке можна вибрати сьогодні. Система враховує, що в кожній чистій зоні є датчик CO2, до якого присвоєно певну кількість VAV-клапанів. Датчик аналізує чистоту повітря в приміщенні, і згідно з цими даними клапан збільшує або зменшує кількість повітря, що подається.
Також у контексті системи Jablotron розповімо про чіп boost button, який відповідає за повітрообмін у “брудних” зонах.
Boost button вбудовується за вимикачем світла у санвузлах. Коли світло вмикається, він розуміє, що в приміщенні є людина, і передає вентиляційну систему сигнал, що необхідно активувати посилений забір повітря. Після вимкнення світла за таймером відбувається повернення до колишнього режиму роботи.
Чому варто замовити проєктування вентиляції в Dbuy
Ціна проєктування вентиляції
Ціна проєктування вентиляційних систем залежить від складності проєкту і коливається від 100 до 150 грн за м2. Щоб замовити проєкт вентиляції у квартирі, будинку чи іншому приміщенні, звертайтесь до компанії Dbuy – телефоном або залиште заявку онлайн.