
Припливна вентиляція

На цей момент клапан — найдешевший метод припливної вентиляції (дешевше тільки відчинити вікно). Така компактна примусова вентиляція квартири у фахівців вважається початковим рівнем.
При встановленні приладу в стінах прорізають трубу з термостатичним клапаном. Через цю трубу зовні надходитиме близько 40-60 м3 повітря. Наскільки цього достатньо для вашого приміщення – питання відкрите.
Припливний клапан оснащений фільтруючими елементами, що очищають повітря. У цьому його відносні переваги закінчуються.
Головний недолік цієї системи — вона подає повітря тієї ж температури, що й повітря на вулиці. Це означає додаткові витрати взимку на опалення, а влітку – на кондиціювання. До того ж місце подачі повітря в кімнаті (де розташована труба) стане некомфортною зоною, оскільки там буде буквально «дути» холодний потік.
Ще один мінус — 40-60 м3 часто недостатньо для підтримки нормального рівня CO2 у приміщеннях.
І, нарешті, припливний клапан перестає працювати за зовнішньої температури від –7℃. У ньому встановлена біметалічна пружина, і чим нижче опускається ртутний стовпчик термометра, тим більше затискається перетин. У певний момент подача повітря припиняється.
Загалом використання клапана взимку означає колосальне навантаження на опалення. Уявіть, що до вас постійно надходить повітря мінусової температури, яке потрібно нагріти – втрати тепла неминуча.


Встановлюючи клапани, не можна забувати про витяжку. Взагалі, будь-яка припливна вентиляція повинна врівноважуватися забором повітря. Якщо не забезпечити розрідження повітряного потоку, він просто перестане потрапляти в клапан.
Для витяжки ставлять вентилятори, що працюють на мінімумі, наприклад, двошвидкісні або періодичного включення. Розглянемо основні різновиди цих приладів.
Розрізняють два типи вентиляторів – осьові та відцентрові.
Ще вони бувають:
стандартні — вмикаються та вимикаються кнопкою;
з таймером — вмикаються при включенні світильника, вимикаються автоматично через певний час після вимкнення світла;
з датчиком вологи – вентилятор працює одночасно з лампою, а також за показаннями датчика вологості;
періодичного включення — інтервальна робота, встановлюються зазвичай в гардероби;
двошвидкісні — у звичайному режимі працюють на мінімумі, посилено — після включення світла;
з фотоелементами — включаються, коли датчик фіксує рух, вимкнення відбувається за таймером.
Ми рекомендуємо ставити витяжні вентилятори Meltem, які зарекомендували свою ефективність та довговічність.
У децентралізованій вентиляційній системі встановлюється побутовий рекуператор. У цьому приладі холодний повітряний потік, що надходить, зустрічається з брудним нагрітим. Тепло передається потоку, що подається, через стінки побутового рекуператора.
Чому система називається децентралізованою? При цьому варіанті подача повітря здійснюється окремо в кожну кімнату, і вивід також відбувається локально.
Цей варіант не тільки енергоефективніший, ніж, наприклад, клапан. Він оснащений фільтрами вищої якості.
Але все одно в санвузлах, коморі, в гардеробній і на кухні необхідно передбачити вентилятори, які витягуватимуть повітряні маси на вулицю. Тому частина повітря не бере участі у рекуперації.
До того ж побутові рекуператори шумні, погано справляються з нагріванням морозного повітря, а правильний повітрообмін усієї кімнати не забезпечується через близьке розташування каналів подачі та забору повітря.
Але це допустимий варіант припливної установки для квартири із фільтрацією повітря. Його слід вибирати тільки в тому випадку, коли ремонт у приміщенні вже зроблено, і комунікації для більш продуктивних рішень не можна прокласти.


Німецька компанія Meltem запропонувала вдосконалене рішення – децентралізовану систему із розведенням повітропроводів.
Найбільш ефективний варіант для приміщень до 70 м2.
Устаткування виробника Meltem І чи ІІ покоління подає 100 м3 повітря. Об'єм припливного та виведеного повітря – однаковий. Повітря може подаватися по 50 кубів у дві "чисті" зони, і так само забиратися з двох "брудних".
Повітрообмін забезпечується повітропроводами та повітророзподільниками.
Така система побудована енергоефективно та розумно по повітророзподілу.
До переваг системи можна віднести:
високоефективний рекуператор — пластинчастий (передає повітрю, що поступає, тепло) або ентальпійний (може передавати ще й вологу);
дуже високий ККД прогріву повітря (оскільки пристрій має великий теплообмінник);
ефективність нагрівання за низьких температур зовні;
багато різних датчиків — вбудованих та виносних (у тому числі вологості та CO2);
можливе дистанційне керування з гаджетів через додаток Meltem;
завдяки розведенню повітроводів діаметром 75 мм компанії Вентс вдається забезпечити високу продуктивність з боку повітрообміну.
До недоліків цієї системи можна віднести:
ціну (проте вона компенсується перевагами);
габарити обладнання (вам доведеться передбачити місце для установки та повітроводів).
Центральна припливно-витяжна система з рекуперацією має більший рекуператор та вищий ККД — понад 90%. Вона забезпечує приплив повітря в чисту зону, і виведення з брудної. Теплова енергія відпрацьованого повітря потрапляє в рекуператор і буде використана для підігріву потоку, що поступає, до комфортної для людини температури.
Для системи важливо забезпечити правильний розподіл повітря.
Така припливно-витяжна вентиляція – габаритна, і їй доведеться відвести багато місця у житлі. Установка зазвичай знаходиться в гардеробі або шафах-купе. Зменшується висота стель для повітроводів — вони знижуються на 17-19 см. Саме тому цей варіант повинен реалізовуватися тільки в комплексі з дизайн-проєктом інтер'єру.


Вентсистема змінної витрати повітря від Jablotron.
У цій припливно-витяжній системі головну роль відіграють датчики CO2 із присвоєними VAV-клапанами.
Клапан пропускає чисте повітря у приміщення, де перебувають люди. Про присутність людини сигналізує датчик CO2. Коли рівень двоокису вуглецю досяг оптимального рівня і не підвищується, клапан закривається.
Вентиляція Jablotron працює на найнижчих оборотах, заощаджуючи електроенергію, що дуже актуально в наш час.
Однак, якщо в просторі зафіксовано різке підвищення рівня CO2 (наприклад, у кімнату увійшло кілька людей), система починає працювати на більш високих потужностях.
Зазвичай, вентустановки Jablotron в робочому режимі подають близько 450 м3, а це приблизно 50% потужності, передбаченої виробником.
Повітрообмін у санвузлах, кухні та інших "брудних" зонах забезпечується завдяки чіпу boost button. Його вбудовують за вимикачем у ванних та санвузлах, і коли туди заходить людина – чіп дає команду посилити повітрообмін. Після вимкнення світла та відпрацювання за таймером повітря знову рівномірно забирається у «брудних» зонах.

Бризери відносно недорога припливна вентиляція у квартирі. У бризерах встановлені фільтри, а також нагрівальні елементи, що дозволяє забезпечити приємний мікроклімат. При цьому нагріте повітря викидається у вентиляційний канал, тому цю систему не можна назвати енергоефективною.
Як і у випадку з припливним клапаном, такій приточці для квартири потрібна витяжка.
У «брудні зони» встановлюються вентилятори.
Припливна вентиляція розраховується такими методами:
за кратністю — тобто за кількістю оновлень повітря в приміщенні;
за кількістю людей, які, ймовірно, знаходяться в кімнатах.
Розрахунок кратності виконується за частотою зміни повітряної маси за одиницю часу. У розрахунках інженери враховують висоту стін та загальну площу кімнати.
Наприклад, для кімнати площею 25 квадратних метрів зі стелями висотою 3 метри ми розраховуємо потрібний об'єм повітря за формулою:
L=n×S×H
L — кількість повітря, необхідного для нормального повітрообміну;
n — кратність; визначається згідно з будівельними нормами та залежить від типу та призначення приміщення. Для оптимальних умов вона становить 0,6.
S – площа.
H – висота приміщення.
L = 0,6 × 25 × 3 = 45 м3/година.
Тобто щогодини в таке приміщення необхідно подавати 45 кубометрів повітря.
Як розрахувати приплив за кількістю людей? Згідно з нормативами ДБН враховується обсяг свіжого повітря на людину.
Оптимальний рівень — 25 м3/год на людину.
Рівень підвищеного комфорту – 36 м3/год на людину.
Якщо людей двоє, і нам потрібні умови підвищеного комфорту, – слід давати 72 м3 щогодини.
Якщо в кімнаті збирається чотири особи (наприклад, у стандартній вітальні): 4×36 = 144 кубометри на годину.


Компанія DBuy допоможе вам реалізувати комплексну, добре побудовану енергоефективну систему припливної вентиляції.
Наші фахівці мають великий досвід реалізації інженерних проєктів у житлових, комерційних та нежитлових приміщеннях. Під час створення проєкту ми обов'язково погоджуємо його з усіма підрядниками — архітекторами, дизайнерами, інженерами тощо.
Вже на перших етапах співробітництва ми запропонуємо детальну консультацію та технічні рішення згідно з вашим бюджетом. Далі допоможемо з вибором та монтажем обладнання.
Система вентиляції Jablotron коштує близько 450-470 тисяч грн. Нагадаємо, це найенергоефективніше рішення на ринку на цю мить.
Вартість центральних пристроїв з рекуперацією змінюватиметься в залежності від бренду. Крім Jablotron, ви можете вибрати обладнання для виробників Maico, Zehnder, Systemair, Blauberg та інших. Ціна реалізації проєкту площею 100 м2 – від 300 тис. грн.
Вартість децентралізованої системи з розведенням повітроводів бренду Meltem – 85-90 тисяч грн.
Вартість одного припливного клапана – від 3000 грн. Зазвичай у квартирі встановлюють 3 клапани, із встановленням ціна — 12 тис. грн.
Ціна бризерів стартує від 10 тис. і сягає 35 тис. грн. У цю систему та систему з припливними клапанами обов'язково ставляться вентилятори, як мінімум два, вартістю від 10 тис. грн.
Рекуператори коштують від 7000–8000 грн. Побутовий рекуператор виробника Olimpia Splendid – від 15 тис. грн.
