Опалення офісу: ефективне рішення
Розрахунок опалення для офісних приміщень
Розрахунок опалення офісів досить стандартний та мало відрізняється від розрахунку житлових будівель. Проєктувальники враховують кількість тепловтрат будівлі, площу приміщення, висоту стель, кількість робочих місць, наявність електроприладів (наприклад, комп'ютерної техніки), дизайн тощо.
Без розрахунку не обійтися — тільки так можна визначити найкращий варіант опалення, вентиляції, ГВП.
Варіанти опалення офісу
Електричне опалення
У 90% випадків опалення для офісу будується на електричній енергії. Маючи підведення електрики, можна реалізувати систему опалення декількома способами.
Найпростіший варіант — на базі електрокотла. При цьому обігрів здійснюється через теплу підлогу або радіатори. Електричний котел може забезпечити не тільки опалення, а й гаряче водопостачання через інтеграцію триходового клапана та бойлера.
Також іноді опалення може бути буквально електричним – за допомогою електропідлог, калориферів тощо. При встановленні електропідлог розмотується кабель під плитку, який підтримує задану температуру програматора. Але треба розуміти, що таке рішення найбільш дороге як під час експлуатації, так і за початковими витратами, якщо порівнювати їх з електрокотлом та водяною системою опалення.
Достатньо популярним останнім часом є опалення офісів тепловими насосами. Це справді економне опалення офісу електрикою — його витрата при використанні ТН, порівняно з котлами, зменшується у 3,5 рази та більше. Ще одна перевага насоса - він може працювати на охолодження, замінюючи систему кондиціювання.
Найчастіше в офісах використовуються насоси «повітря-вода». Вони встановлюються на зовнішній стороні будівлі, землі чи фасаді, ідентично зовнішнім блокам кондиціонера.
Важлива перевага для користувачів — теплонасосне опалення дозволяє керувати всіма процесами віддалено та налаштовувати позонно. Найчастіше системи мають датчик зовнішньої температури, що дозволяє своєчасно реагувати зміну температури зовні. За допомогою програмування можна економити, в неробочі години скорочуючи витрати на опалення. SСОР (середньосезонний коефіцієнт продуктивності ТН) підвищиться і досягне максимальних значень.
Також можна реалізувати систему за допомогою кондиціонера (ТН) «повітря-повітря». Але це не найефективніше рішення для обігріву офісу. Воно має великий мінус — тепло не зберігається в конструкціях, приміщення швидко нагрівається та остигає. Також такий ТН найчастіше не забезпечує ГВП і сушить повітря (потрібне додаткове зволоження).
Газове опалення
Мабуть, це рідкісний випадок для офісного сегменту нерухомості.
Офісні будинки рідко мають підведення газу. Але якщо офіс розташований у житловій будівлі, то в ньому може бути газ. У такому офісі опалювальний прилад, швидше за все, вже встановлено, оскільки для запуску загальної системи димовидалення прилади мають бути інтегровані в систему. Залишається тільки побудувати систему вентиляції (з рекуперацією та збереженням енергії) та забезпечити кондиціювання.
Водяне опалення
Практично всі основні варіанти обладнання працюють на воду — тепловий насос, електрокотел, твердопаливний або газовий котел, і навіть екзотичні рішення типу геліосистем. Таке опалення комфортне та найбільш здорове.
Однак якщо така система в офісі не закладена відпочатку, має проводитись повна зміна конструктиву. Доведеться укладати теплу підлогу, встановлювати радіатори, штробити стіни.
Якщо ж говорити про електричні/масляні обігрівачі з ручним регулятором, вони можуть бути тимчасовою опалювальною системою для офісу або варіантом для чергових кабінетів у промислових будівлях. Те саме можна сказати про інфрачервоні обігрівачі.
Альтернативні системи опалення
Альтернатив розглянутим вище варіантам немало, і найчастіше їхня реалізація проблематична.
Так, твердопаливне опалення зустрічається набагато рідше, ніж газове. Офіси найчастіше перебувають у містах, де прямий викид диму заборонено. Але якщо йдеться про промзону чи будинок за містом — ви можете розглянути такий варіант.
Іноді власники бізнесів замислюються про геліосистеми, як спосіб опалення. Але в Україні системи опалення на основі сонячних колекторів не здатні забезпечити потреби офісів у теплі, це в кращому разі додатковий спосіб отримання енергії для ГВП. А енергія буде лише тоді, коли є сонце, вірніше, достатня кількість ультрафіолету, яку спрогнозувати ніхто не зможе. Влітку така система, навпаки, надмірна, якщо нікуди не подіти це тепло — фреон кипітиме і від цього буде приходити в непридатність.
Оптимальна система опалення для офісу
Яка система опалення найкраща для офісу? Вже на етапі проєктування опалення ви отримаєте відповідь на це запитання. Тільки фахівці допоможуть встановити максимально ефективну у вашому випадку систему, яка споживає мінімум ресурсів.
Способи енергозбереження під час обігріву офісу
Заощадити на опаленні дозволять такі дії.
- Встановлення найбільш енергоефективного обладнання – на сьогодні це теплові насоси.
- Регулювання роботи насоса – зокрема, вночі в роботі немає потреби.
- Використання насоса не тільки на обігрів, а й на підготовку гарячої води та охолодження.
- Посилення конструктиву будівлі – наприклад, встановлення якісних вікон.
- Використання припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією, яка допомагає зберігати енергію.